Dolar 2.5993 TL

Yeni-100-dolarlık-banknotlar-6Paskalya tatilinin sona ermesiyle birlikte piyasada işlem hacimlerinde artış beklenirken, küresel piyasalarda doların değer kazancı ile birlikte dolar/TL de sert yükseldi.
Güne 2.57 civarında başlayan Dolar/TL gün içerisinde 2.59 seviyesinin üzerini gördü. Dolar serbest piyasada 2.5880 liradan günü tamamladı. Euro ise kapanışını 2.8110 liradan yaptı.
ABD’de geçen hafta cuma günü açıklanan zayıf istihdam verisinin ardından Fed’in yakın zamanda faiz artırımı kararı alacağına yönelik beklentiler azalırken gelişmekte olan ülke para birimleri de dolar karşısında değer kazanmıştı. Societe Generale’in Tokyo’daki döviz masası direktörü Kyosuke Suzuki “Tek bir kötü veri ile ABD istihdam görünümüne ilişkin görüşünüzü aşağı revize edemezsiniz görüşü piyasada yaygınlaşıyor” dedi.
Lokal bankacılar TL’deki değer kaybının benzer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha sert olduğunu belirtirken, bunun da Cuma günü açıklanması beklenen Moody’s Türkiye kredi notu güncellemesi ve seçim öncesi artan siyasi endişeleri gösterdiler.
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin “negatif” görünüm ile Baa3 düzeyinde olan kredi notunu 2015 yılı için revize edebileceği tarihler arasında 10 Nisan cuma günü de yer alıyor.
***
DOLAR/TL
2.5993
% 1.10

Leave a Reply

Your email address will not be published.