'Döviz piyasasındaki dalgalanma devam edebilir'

Dolar-euro-2015-1Döviz piyasasındaki dalgalanma, ABD’de faiz artırımının yaklaşması ile artarak sürebilir.
State Street Global Advisors ve Cambridge Global Payments stratejistleri ve yatırımcılarda göre döviz piyasasında geçtiğimiz hafta görülen dalgalanma şiddetlenerek devam edebilir.
Dolar karşısında eurodaki fiyat dalgalanmaları, geçtiğimiz hafta 3 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
Volatilite, traderların euro ile fonlanan Avrupa tahvilleri ve hisselerinde yükseliş beklentilerini düşürmeleri ile birlikte arttı. Fiyat dalgalanmaları, Cuma günü açıklanan sönük ABD istihdam verisinin ardından ivme kazandı. İstihdamın beklentilerin altında kalması Fed’in faiz artırımı zamanlaması ile ilgili soru işaretlerini artırdı.
Boston’daki State Street baş yatırım stratejisti Dan Farley, “Olağandışı ortam çalkantı yaratacak. Önümüzdeki birkaç haftada gelişmelerin hazmedilmesi ile birlikte istikrarsız bir seyir gözlenebilir” dedi.
Euronun bir aylık zımni volatilitesi yüzde 13.2’ye kadar yükselerek yüzde 14’e doğru hareketlendi. Yüzde 14 seviyesi en son Aralık 201’de görüldü. Euro dolar karşısında, Cuma günü New York saat ile 17:00’da 1.1199 dolar seviyesine geldi.
Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 0.7 gerileyerek düşüşü 4. Haftaya taşıdı. Endeks böylece 2013’ten bu yana en uzun süreli düşüş dönemini kaydetti. Dolar yen karşısında yüzde 0.3 zayıflayarak 119.76 yen oldu.
Avrupa tahvillerindeki gerileme, bölge tahvillerinin değerinden geçtiğimiz iki haftada 400 milyar dolardan fazla bir miktar götürdü. Yatırımcılar, Avrupa ekonomisinin ivmelenme işaretleri göstermesi ile birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) varlık alım programını Eylül 2016’ya kadar devam ettirip ettirmeyeceğini sorguluyorlar.
Cambridge Global Payments döviz stratejisi direktörü Karl Schamotta, “Tahvil piyasalarının yönlendirdiği volatilite sürecek” diye konuştu.
Dolar, ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı aylık istihdam verisinin ardından önemli para birimlerinin çoğu karşısında geriledi. Veriye göre ABD’li işverenler Nisan ayında istihdama hız verdiler. İstihdam Mart ayında 2012’den bu yana en düşük seviyeye gerilemişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.