Dranghi büyüme beklentilerini yükseltti

Draghi-negatif-faiz-1ECB Başkanı Mario Draghi, faiz oranlarının uzun bir dönem için cari seviyede veya daha düşük kalmaya devam etmesini beklemeyi sürdürdüklerini söyledi. Dranghi 2014 için büyüme beklentileri yükselttiklerini açıkladı.

EKONOMİ-Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi, faiz oranlarının uzun bir dönem için cari seviyede veya daha düşük kalmaya devam etmesini beklemeyi sürdürdüklerini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın(ECB) bugünkü faiz toplantısının ardından Frankfurt’da basın toplantısı düzenleyen ECB Başkanı Mario Draghi, bugünkü toplantıda faizleri değiştirmeme yönünde karar aldıklarını belirtti.

Draghi, Euro Bölgesi’nde fiyat baskılarının orta vadede bastırılmış kalmaya devam etmesini beklediklerini ifade ederek, “Para ve Kredi dinamikleri de bastırılmış kalmaya devam ediyor” diye konuştu.

ECB Başkanı, Bölgede enflasyon bekleyişlerinin güçlü şekilde kontrol altında olmaya devam ettiğini kaydetti. Draghi, “Uzun süreli düşük enflasyon dönemi yaşayabilirlik” dedi.

Draghi, para politikası duruşunun, ihtiyaç olduğu sürece genişlemeci olmaya devam edeceğini ve piyasa şartlarını yakından izleyeceklerini ifade etti.

Draghi, Bankanın kullanılabilir olan tüm enstrümanları düşünmeye hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası bugün gösterge faiz oranlarını yüzde 0,25, mevduat faiz oranlarını ise yüzde 0,0 olarak sabit tutmuştu.

Avrupa Merkez Bankası’nın kendi içinde düzenlediği projeksiyona göre, 2013 yılı daralma beklentisi yüzde 0,4 olarak korundu. ECB, 2014 yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 1,0’den yüzde 1,1’e çıkardı.

Banka 2015 yılında büyümenin yüzde 1,5 olmasını bekliyor. Açıklanan beklentilere göre 2013 yılı için Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentisi yüzde 1.5’den 1.4’e revize edilirken, 2014 yılı için yüzde 1.3’den 1.1’e indirdi. 2015’te ise enflasyon beklentisi yüzde 1.3 olarak açıklandı.

Draghi, enflasyon tahminleri için yukarı yönlü riskler dolaylı vergiler, emtia fiyatları ile ilişkili derken, enflasyon tahminleri için aşağı yönlü risklerin zayıf ekonomik aktiviteden kaynaklandığını söyledi.

Fiyat gelişimi için risklerin orta vadede genel olarak dengeli olduğunu kaydeden Draghi, “yönetim korseyi makro ekonomik tahminler için daha detaylı açıklamayı Aralık 2013’de yapmaya karar verdi” dedi. Tahminler için detaylı açıklamanın gelecek perşembe günü yapılacağı kaydedildi.

Bastırılmış kredi dinamiklerinin yüksek kredi riskini, bilanço düzeltmelerini yansıttığını kaydeden Draghi, ihtiyaç olan yerlerde bankaların esnekliklerinin güçlendirilmesi zaruri olduğunu söyledi.

“Kredi piyasası parçalanmışlıklarının daha da azaltılması zaruri” diyen ECB Başkanı, yeni bütçe gözetim uygulamasının tam olarak etkin olması gerektiğini, istihdam ve üretim piyasası reformları büyüme potansiyelinin artırılması için zaruri olduğunu söyledi.

Mario Draghi, “geçtiğimiz ay alınan faiz indirimi kararı tamamen haklıydı” değerlendirmesini yaparken, ileriye dönük sözlü yönlendirmenin çalıştığını söyledi. Draghi, piyasaların para politikası duruşunun genişlemeci kalacağına inandığını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.