Dünya Bankası'ndan küresel büyüme tahmini


Dünya Bankası, küresel ekonomi için büyüme tahmininde son üç yılın en keskin indirimini yaptı ve Euro Bölgesi’ndeki resesyonun, Hindistan ve Meksika gibi gelişen piyasalarda yavaşlamayı hızlandırma tehdidi taşıdığını kaydetti.
Dünya Bankası küresel ekonomi için büyüme tahminini aşağı çekti.
Washington merkezli kuruluş, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 2.5 büyüyeceği tahmininde bulundu. Haziran ayındaki büyüme tahmini yüzde 3.6 seviyesindeydi. Kuruluş, daha önce yüzde 1.8 büyüyeceği tahmininde bulunduğu Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 0.3 daralabileceğine dikkat çekti. ABD büyüme görünümü ise yüzde 2.9’dan yüzde 2.2’ye indirildi.
Dün ABD’de ve bugün Asya’da açıklanan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Dünya Bankası, “Bu çok daha zayıf büyüme rakamlarına ulaşılmasının bile belirsiz olması ile birlikte, Avrupa’daki düşüş ve gelişen piyasalardaki daha yavaş büyüme, her iki olumsuz faktörün birbirini güçlendirmesi sonucu, daha da kötü sonuçların çıkmasına neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, bugün, doğrudan yabancı yatırımın Aralık ayında, Temmuz 2009’dan bu yana en hızlı düşüşünü gösterdiğini açıkladı. Bu, Dünya Bankası’nın, gelişen piyasaların “en kötüsüne hazırlıklı olmaları” yolundaki uyarısının altını çiziyor. Öte yandan, Çin’de 70 kentin 52’sinde konut fiyatları, Aralık ayında, önceki aya göre düşüş gösterdi.
Dünya Bankası’na göre, Avrupa’daki kargaşa halen 2008’dekine benzer bir küresel finans krizini tetikleme potansiyelne sahip.

Leave a Reply

Your email address will not be published.