ECB’nin toplantı tutanakları sızdı

ab-ecbECB’nin politika müzakerelerinin bulunduğu gizli toplantı tutanakları kurumun tarihinde ilk kez sızdı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika müzakerelerinin bulunduğu gizli toplantı tutanakları kurumun tarihinde ilk kez sızdı. Söz konusu gizli bilgilerin güvenlik ihlali ile dışarıya sızması Euro Bölgesi krizi sırasında politika yapıcılar arasındaki endişe verici ilişkilere ışık tutuyor.

New York Times’ın web sitesinde Cuma günü yayımlanan ve şu an Laiki Bank olarak bilenen Kıbrıs Halk Bankası’na 2012 ve 2013’te acil durum yardımı sağlanması ile ilgili bir haberde tutanaklardan alıntılar yer aldı.

30 yıl boyunca kamuoyu ile paylaşılmaması gereken toplantı tutanakları, yalnızca 6 en üst AMB yetkilisi, Euro Bölgesi merkez bankaları başkanları ve toplantılarda kendilerine eşlik eden birkaç kişi tarafından görülebiliyor.

ECB henüz sızıntının nereden kaynaklandığı konusunda soruşturma başlatmaya karar vermedi.

Merkez bankası sözcüsü olay ile ilgili, “Konuyu çok ciddiye alıyoruz ve tüm seçenekleri gözden geçiriyoruz” dedi.

New York Times, ECB’nin Mayıs 2012 ile Ocak 2013 tarihleri arasındaki konsey toplantıları tutanaklarını incelediğini belirtti. Söz konusu dönemde AMB Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’ni kurtarmak için potansiyel olarak limitsiz miktarlarda ülke tahvili satın alımı gerçekleştirerek “ne gerekiyorsa yapılacağını” taahhüt ediyordu. Ancak tartışmalı karar şu an Avrupa Adalet Mahkemesi tarafından inceleniyor.

New York Times muhabiri Landon Thomas Jr, incelemede olan döneme ilişkin toplantı tutanaklarının çok büyük bir bölümünü gördüğünü ifade etti.

ECB önemli merkez bankaları arasında toplantı tutanaklarını yayımlamayan tek banka olma özelliği taşıyor. Ancak bu durum yönetim kurulunun politika oylamalarını gelecek yıl açıklamaya başlaması ile değişecek. ECB tutanaklarını Fed, İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve Japonya Merkez Bankası gibi toplantının üzerinden bir süre geçtikten sonra açıklamaya başlayacak.

New York Times’ın haberine göre sızan tutanaklar, Almanya Bundesbank Başkanı Jens Weidmann’ın Kıbrıs merkez bankası başkanı Panicos Demetriades ile Kıbrıs Halk Bankası’nın aldığı 9 milyar euroluk kısa vadeli kredi için bankanın ayırdığı teminatın değeri konusunda anlaşmazlığa düştüğünü gösteriyor.

Başkan Demetriades ayrılan karşılığın ECB’nin talep ettiğinden 1 milyar düşük olduğu iddialarını reddederken, tutanaklarda Hollanda merkez bankası başkanı Klaas Knot ve Fransa merkez bankası başkanı Christian Noyer’ın de teminatın miktarı konusunda endişelerini dile getirdikleri belirtiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.