Elmasa olan rağbet arttı

Asya’daki lüks harcamaların artması sebebiyle elmasa olan rağbet altını geçiyor
Analistlere göre Çin, Hindistan ve Orta Doğu’daki lüks düşkünlüğünün kıymetli elmas fiyatlarını desteklemesi ile kıymetli taş, önümüzdeki dört yıl boyunca altının tahtına oturmaya hazırlanıyor.
BloombergHT’nin haberine göre BMO Capital Markets analisti Edward Sterck’e göre ham elmasın önümüzdeki yıl fiyat ortalaması yaklaşık yüzde 9 artışla 145 dolar olurken, artış 2013 yılında yüzde 1.4 ve 2014 yılında da yüzde 4.8 olacak. Sterck, mücevherin 2015 yılında yüzde 2.6, 2016 yılında ise yüzde 3.2 tırmanacağını tahmin ediyor. Bloomberg analistlerinin altın için tahmini ise kıymetli metalin 2012 yılında yüzde 19 değer kaybettikten sonra 2013’ten itibaren 3 yıl boyunca düşüş yaşayacağı yönünde.
Bain & Co, bu ayki raporunda fiyat tahmininde bulunmazken Çin ve Hindistan’daki büyüme nedeniyle 2020 yılına kadar elmas talebinin arzı ikiye katlayabileceğini vurguladı. Dünyanın en büyük elmas madencisi De Beers hisselerini yüzde 85’e çıkaran Anglo American Plc’ye göre Çin ve Hindistan ile Orta Doğu ülkeleri 2015 yılına kadar küresel elmas talebinin yüzde 40’ının müsebbibi olacaklar.
“En başta Çin ve Hindistan olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin önümüzdeki yıllarda elmas talebini yukarı taşıyacağını tahmin ediyoruz.” diyen Moskova merkezli Finam Investment analisti Vladimir Sergievskiy, “Arz tarafında ise işletmeye giren yeni madenler ile tükenen eski madenler arasında denge kurulmalı.” yorumunda bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.