Euro Bölgesi PMI verisi yükseldi

Euro Bölgesi-PMI-1Euro Bölgesi’nde PMI verileri karışık bir seyri ortaya koyuyor. İtalya ve Almanya’da 2.5 yılın zirvesine çıkılırken İspanya ve Fransa’da sorunlar devam ediyor.

EKONOMİ-Euro Bölgesi PMI verisi beklentilerin üzerine yükseldi.

Kasım ayında Euro Bölgesi’nde PMI beklentisi 51.5 olurken veri 51.6 olarak açıklandı. Ekim’de ise PMI 51.3 seviyesinde kaydedilmişti.

Bölgede öne çıkan ülkelere bakıldığında İspanya’da Kasım ayı verisinde zayıf seyir öne çıktı. Piyasa beklentisi 50.9 olarak açıklanması yönündeyken veri 48.6’ya geriledi. Ekim ayından ise 50.9 olarak açıklanmıştı. Veride dikkat çeken ise Kasım ayında yeni siparişler tarafından son 6 ayın en düşük seviyelerine gelinmesi oldu.

Bölgenin bir diğer önemli ülkesi İtalya’da ise Kasım ayında PMI verisi 2.4 yılın zirvesine tırmandı. Kasım ayından 51.4’ten 50.7’ye yükseliş kaydedilirken, istihdam piyasasındaki güçlenme ve üretimdeki artış etkili oldu. Enflasyon 11 ayın en hızlı artışını kaydetti.

Fransa’da ise PMI 5 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Kasım ayı verisinde 49.1 olan PMI Ekim’de 48.4 olmuştu.

Bölgenin en güçlü ekonomisi Almanya’da ise Kasım ayında 2.5 yılın zirvesine yükselen PMI takip ediliyor. Kasım ayında 52.5 gelmesi beklenen veri52.7 olarak açıklandı. Ekim ayı verisi ise 51.3 olmuştu.

Bölgenin sorunlu bir diğer ülkesi Yunanistan’da ise Kasım ayında imalat PMI verisi 47.32ten 49.2’ye yükseldi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.