Halkbank hisselerinde düşüş hızlandı

Borsa-BIST-1Onlarca işadamının gözaltına alındığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonu borsada büyük düşüşlere yol açarken bazı hisselerde düşüş çok sert yaşandı.

PİYASAM-İstanbul ve Ankara’da onlarca işadamının gözaltına alındığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonucu borsada yüzde3’ü aşkın düşüş yaşandı. Düşüş ikinci seansta hızlandı. Borsa düne göre yüzde 5,6 düşerek 70 bin 624 puana kadar düştü. Özellikle bazı hisselerde yüzde 9-10’u aşan sert düşüşler gözlendi.

HALKBANK’TA DÜŞÜŞ YÜZDE 10’U GEÇTİ
Sabah saatlerinde başlayan operasyonda gün içerisinde Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan gözaltına alındı. Haberin ardından önce günlük yüzde 4 değer kaybeden Halkbank hisselerinde düşüş ikinci seansta hızlandı. Halkbank hisseleri yüzde 10,44 kayıpla 14,15 liraya düştü. Halkbank hisseleri dün 15.80 liradan günü kapamıştı.
Öte yandan Halkbank cephesinden KAP’a açıklama geldi. Banka açıklamada “Görsel ve yazılı Basında yer alan haberlere konu işlemlerle ile ilgili olarak yürütülen adli soruşturma kapsamında Bankamızdan bilgi ve belge talep edilmiştir. Bankamız, olağan faaliyetlerini sürdürmekte olup gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.” dedi.

Halkbank hisselerinde yaşanan düşüşle birlikte bankacılık endeksinde de büyük düşüş gözlendi. Bankacılık endeksi düne göre yüzde 7,05 düşerek 126 bin 735 puana geriledi.

Bankacılık hisseleri arasında Vakıfbank’ta da sert düşüş gözlendi. Vakıfbank hissesi yüzde 9,64 düşüşle 4,22 liraya geriledi.

EMLAK GYO SERT DÜŞTÜ
Operasyon sonucu Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Yorum İnşaat’ın sahibi Osman Ağca ve Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’nın gözaltı haberleri de geldi. Operasyon sonrası gayrimenkul yatırım ortaklıkları hisselerinde büyük düşüşler gözlendi. İkincil halka arzını geçtiğimiz günlerde gerçekleştiren Emlak GYO hisseleri yüzde 12,83 düşüşle 2,31 liraya düştü. Yapı Kredi Koray GMO’da da düşüş yüzde 11’i geçti. Atakule GMYO hisseleri yüzde 8,97 düşerek 1,42 liraya geriledi.

İHLAS HOLDİNG HİSSELERİNDE SERT DÜŞÜŞ
Operasyonun yaşandığı bugünde İhlas Holding ve şirketlerinin hisselerinde çift haneli düşüşler yaşandı. İhlas Holding hissesi günlük yüzde 12,12 düştü. İhlas Gazetecilik yüzde 13,64 düşerken İhlas Ev Aletleri hisselerinde günlük yüzde 12,73 düşüş yaşandı.

KOZA İPEK HOLDİNG HİSSELERİNDE HAREKETLİLİK
Borsada bazı diğer hisselerde de keskin hareketlilikler gözlemlendi. Koza İpek Holding şirketleri de sert düşüş yaşayan hisseler arasında yer aldı. Koza Madencilik hisseleri günlük yüzde 9,79’luk düşüşle 3.41 liraya düşerken Koza Altın hisseleri yüzde 6,29 düşüşle 29,80 lira İpek Doğal Enerji ise yüzde 9,22’lik düşüşle 3,84 liraya geriledi.

TARAF GAZETESİ HİSSELERİ YÜKSELDİ
Borsada bugün tek dikkat çekici yükseliş ise Taraf Gazetesi hisselerinde yaşandı. Taraf Gazetesi hissesi ikinci seans içinde bir ara günlük yüzde 11.72 artarak 8,20 liraya yükseldi. Taraf hisseleri şu dakikalarda yüzde 5,45 artışla 7,74 liradan işlem görüyor.

TOFAŞ’I CEZA NASIL ETKİLEDİ?
Öte yandan bugün Maliye Bakanlığı’ndan Koç Grubu’na bağlı Tofaş’a 2008-2010 mali yılları ile ilgili, gecikme cezası hariç olmak üzere toplam 67.5 milyon lira vergi cezası kesilmesi Tofaş hisselerinde de düşüşe yol açtı. Tofaş hisseleri yüzde 4,21 düşüşle 13,65 liraya geriledi.

TRABZON HİSSELERİ DALGALANDI
Öte yandan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun tutuklandığı haberi de borsada Trabzonspor hisselerinin yüzde 5 düşmesine neden oldu. Hacıosmanoğlu Hürriyet Dünyası’na tutuklanmadığını açıklamasına rağmen düşüş sürmeye devam ediyor. Hisselerde yüzde 5.13’e varan düşüşler güçlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.