İhracat ikliminde en belirgin bozulma..

İSO’nun açıkladığı Türkiye İhracat İklimi Endeksi 2023 Ekim’de 48,5 seviyesine gerileyerek yıl başından bu yana en belirgin bozulmaya işaret etti.

İhracat ikliminde 2023 başından bu yana en belirgin bozulma kaydedilirken, zayıflığın ana kaynağı Avrupa olmaya devam etti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi eşik değer 50’nin altında kalarak Ekim 2023’te 48,5’e geriledi üst üste altıncı kez düştü.

Söz konusu oran eylül ayında 49 idi.

Endekste 50’nin üzerinde ölçülen tüm değerler ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

AVRUPA PAZARLARINDAKİ DARALMA ETKİLİ OLDU
İSO verilerine göre endeks eylüldeki 49 seviyesinden 48,5’e gerilerken ihracatçılar yılın son çeyreğinin başında zorlu talep ortamıyla karşı karşıya kalmaya devam etti.

Zayıflık yine büyük ölçüde Avrupa’daki ana ihracat pazarlarında süregelen yavaşlamadan kaynaklandı.

Türk imalat sektörü ihracatının en büyük on pazarından yedisinin bulunduğu Avrupa’da, İspanya hariç tüm pazarlarda ekim ayında daralma kaydetti.

Endeks hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Türk imalat sanayi ihracatçıları, ekim ayında da Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu zor durumdan etkilenmeye devam etti. İktisadi faaliyetin birçok önemli ihracat pazarlarında gerilemesi, genel iklimin bozulmasına yol açtı” dedi.
Play Video

BÜYÜME, BOZULMAYA ENGEL OLAMADI
Talebi olumlu yönde etkileyen pazarların büyük bölümü yine Orta Doğu’da yer aldı.

Büyümenin son dört ayın en yüksek temposuna ulaştığı Birleşik Arap Emirlikleri, anket paneli kapsamında en hızlı genişleyen pazar oldu.

Bir diğer önemli ihracat pazarı olan Rusya’da ise üretim ekim ayında güçlü bir şekilde artmaya devam etti. Böylece ekonomik aktivite son dokuz ay boyunca büyüme kaydetti.

Dördüncü çeyreğin başında güçlü performans gösteren diğer pazarlar ise Asya ülkeleri oldu. Hindistan’da büyüme yüksek temposunu korurken Singapur, Endonezya ve Filipinler de kayda değer üretim artışlarıyla öne çıktı.

Harker, “ABD ekonomisindeki dayanıklılık belirtilerinin yanı sıra Asya ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde gözlenen büyüme ise genel tablodaki bozulmaya engel olamadı. Bu nedenle, yeni ticaret arayışlarına yönelen imalatçılar dünyada ekonomik durumun daha güçlü seyrettiği bölgelere odaklanmaya karar verebilirler” diye konuştu.