IMF Başkanı Lagarde,“Macaristan ile görüşmelere başlanmadı”


Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, “Macaristan ile kredi anlaşması için henüz görüşmelere başlanmadığını” söyledi.
Lagarde, Washington’da Macar yetkililerle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Macaristan’ın, IMF’nin yeni finansman programı görüşmelerine başlamayı kabul etmeden önce ekonomisini istikrara kavuşturmaya katkıda bulunacak politikalar izlemeye niyeti olduğunu gösterecek “elle tutulur adımlar atması” gerektiğini vurguladı.
Lagarde, “IMF’nin, stand-by anlaşması görüşmelerine başlayıp başlamayacağına ve görüşmelerin ne zaman olacağına karar vermeden önce Macar yetkililerin makroekonomik istikrarla ilgili bütün politik konularda güçlü taahhütler verdiğini gösterecek somut adımları görmesi gerekiyor” dedi.
Macaristan ile görüşmelere başlamadan önce Avrupalı yetkililerin ve kuruluşların bu ülkeye desteğinin gerekli olduğunun altını çizen Lagarde, Macaristan’ın uluslararası kuruluşlarla görüşmelerden sorumlu bakanı Tamas Fellegi ile görüşmesini “verimli” olarak değerlendirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.