İngiltere'deki Türk bankacılar

İngiltere’de bulunan Türk bankacılar, Türkiye’nin Londra Başkonsolosluğunda düzenlenen resepsiyonda buluştu.
Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok’un ev sahipliğindeki resepsiyona Elçi Müsteşar Kerem Kıratlı, büyükelçilik ve konsolosluk yetkililerinin yanısıra çok sayıda davetli katıldı.
Başkonsolos Demirok resepsiyonda yaptığı konuşmada, daha önce akademisyenlerle, sanatçılarla ve Londra’daki üniversite öğrencileriyle biraraya geldiklerini hatırlatarak, başkonsolosluk olarak köprü görevi görmeyi ve bir sinerji yaratmayı amaçladıklarını söyledi.
Türk ekonomisinin son zamanlarda çokça konuşulduğuna dikkati çeken Demirok, ”Son 10 yıldaki siyasi istikrar sayesinde Türk ekonomisi gerçekten dil ısırtır şekilde büyüyor. İnşallah bu büyüme gelecek yıl da devam edecek. Dünyanın finans başkenti olan Londra’da çalışan sizin gibi vatandaşlarımızın deneyimlerinin kalkınan ve gelişen Türkiye’ye çok büyük bir ivme katacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Elçi Müsteşar Kerem Kıratlı da Türkiye’nin dinamik ve girişken insan potansiyeline sahip olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Başka ülkelere bakarak, ‘onların çok güçlü lobisi var bizim niye yok’ dediğimiz zamanlar oluyor. Bunu aşmanın tek yolu, Türkiye’nin yurt dışındaki tüm vatandaşlarının birlikte hareket ederek, Türk olmanın verdiği gururla, Türkiye’nin arkalarında olduğunu bilmenin kıvancıyla ülkelerini temsil etmeleri. İngiltere Kraliçesi’nin yılda iki kez devlet ziyareti kabul ettiğini göz önünde bulundurursanız, bu yıl bunlardan birinin ABD Başkanı Obama, diğerinin de Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül olduğuna bakarsanız, İngiltere’nin Türkiye’yi nasıl gördüğünün tarifidir bu.”AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.