İspanya'ya turist vergisi geliyor

İspanya’nın doğusunda, Barcelona kentinin de bulunduğu Katalonya özerk bölgesinde tüm konaklamalar için ek turist vergisi geliyor.
Ekonomik krizle mücadele eden İspanya’da her özerk yönetim farklı yeni önlemler alırken, Madrid’in tüm dükkanların çalışma günlerini ve saatlerini serbest bırakmasından sonra Katalonya da turizm sektöründen ek gelir toplamaya çalışıyor. Katalonya özerk yönetim hükümeti 2012 yılı bütçesine turizm sektöründe ek vergi koyarken, kamptan, dağ evine, apartman dairesine ve otellere kadar turistlerin tüm konaklamalarında günlük 2 avroya kadar ek vergi alınması öngörülüyor. Turistlere yönelik ek verginin, gemi turlarıyla Katalonya’ya gelen yılda yaklaşık 2,5 milyon turisti de kapsayacağı bildiriliyor.
Turizm sektörü işverenleri turistlere yönelik ek vergiye karşı çıksa da Katalonya özerk yönetimi herhangi bir değişiklik yapmayı öngörmediğini, bu ek vergiyle yılda 95 ile 100 milyon euro arasında değişen bir gelir beklediğini açıkladı. Turist vergileri otellerin yıldızlarına göre değişirken, 3 yıldızda 1 avro, 4 yıldızda 1,5 avro, 5 yıldızda ise kişi başına 2 avro günlük vergi alınması hedefleniyor. 2012’nin başlarında yürürlüğe girecek turist vergisinde, 65 yaş üstü ile 0-5 yaş arasındakilerden para alınmazken, 6-16 yaşları arasındaki gençlere de yüzde 50 indirim yapılacak.
Turist vergisi uygulamasının Almanya, Avusturya, Belçika, Macaristan, İsviçre, Bulgaristan, ABD gibi ülkelerin bazı şehirlerinde uygulandığı belirtilirken, İspanya’da ilk olacak.
Özellikle sağlık sektöründe grevlerin olduğu Katalonya’da yaşanan ekonomik krizden dolayı memurların bu ay ödenen ekstraları yüzde 20 eksik verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.