İsviçre Frank’ı için düşüş zamanı

İsviçre-Frank-2014-1Son dönemin güvenli limanı İsviçre Frank’ı artık görev süresini doldurdu. Uzmanlar düşüş konusunda uyarıyorlar.

Euro Bölgesi’nde borç krizi dönemde güvenli liman algısı ile dikkat çeken İsviçre Frank’ı için görevin sona erdiği kaydediliyor. İhracatçıları rahatlatmak için 2011’de gelmiş 1.2 euroya sabitlenen Frank yarattığı güvene artık gerek kalmadığı bu nedenle de kurun düşeceği belirtiliyor.

Piyasa uzmanlarının son değerlendirmelerine göre Frank için düşüş zamanı geldi. Kur analistleri piyasalarda son dönemde yaşanan düzelmenin de etkisi ile düşüşün başladığına dikkat çektiler. 2014 ile dolar karşısından yüzde 1 değer kaybı yaşayan Frank euro karşısında ise yüzde 0.5 düştü.

Geçtiğimiz yıl dolar karşısından yüzde 20 değer kaybı yaşayan Yen işaret edilirken Frank’ta da uzun sürecek bir düşüş döneminin gelebileceği uyarısı yapıldı.

UBS kur stratejisti Mansoor Mohş-uddin, İsviçreli fon yöneticilerinin yeniden yabancı piyasalara yöneldiklerine dikkat çekti. Bu hareketin Frank’ı zayıflatacağı kaydedilirken, HSCB stratjisti ise ECB’nin belirsizlik yarattığını bu nedenle Frank’tan çıkışın çok güçlü olmayabileceğini belirtti. Çıkış beklentileri teyit edilirken, dolarda yükseliş beklentisinin altı çizildi.

Dolar sabah saatlerinde frank karşısından 0.9019 seviyesinde. Euro tarafında ise 1.2332 seviyesi takip ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.