İsviçre Merkez Bankası Başkanı Hildebrand istifa etti


İsviçre Merkez Bankası (SNB) Başkanı Philipp Hildebrand, görevinden istifa etti.
İsviçre Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Hildebrand’ın TSİ 16.15’te basın toplantısı düzenleyeceği ve bazı belgeleri kamuoyuyla paylaşacağı ifade edildi.
Philipp Hildebrand, geçen hafta yaptığı açıklamada, yasadışı bir şey yapmadığını ve görevinden istifa etmesinin söz konusu olmadığını belirtmiş, ”Her zaman sadece kurallara uygun değil aynı zamanda doğru davrandım” diye konuşmuştu.
48 yaşındaki Hildebrand’ın döviz ticareti yaptığı, bu döviz işlemlerinden 83 bin dolar kar ettiği öne sürülmüştü.
Zürih merkezli Weltwoche dergisi, daha önce Hildebrand’ın eşi Kashya’nın yaptığı düşünülen karlı döviz ticaretini aslında Hildebrand’ın kendisinin yaptığını yazmıştı.
İstida eden Hildebrand TSİ 16:15’te basın toplantısı düzenleyecek.
İSVİÇRE MB BAŞKANI’NIN İSTİFASI SÜPRİZ DEĞİL
Morgan Stanley, İsviçre Merkez Bankası Başkanı Hildebrand’ın görevinden istifa etmesinin, son günlerdeki baskılar dikkate alındığında süpriz olmadığını bildirdi. Morgan Stanley, Hildebrand’ın istifa etmesinin İsviçre Merkez Bankası’nın politikalarında bir değişiklik yaratmasının beklenmediğine işaret etti.
Hildebrand’ın istifa ettiği haberi ile 1.2151’den 1.2108 seviyesine kadar gerileyen Euro/İsviçre Frangı, şu sıralarda 1.2140 seviyesinden işlem görüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.