JPMorgan’a 2 milyar dolar ceza geliyor

JP Morgan-ABD-1Adı Libor, altın ve gümüş manipülasyonlarıyla anılan JPMorgan’a 2 milyar dolar’lık ceza geliyor. Banka, Wall Street’in en büyük yolsuzluğuna imza atan Madoff’un, Ponzi şemasını görmezden gelmekle suçlanıyor

EKONOMİ-ABD’li dev banka JPMorgan’ın başı cezadan kurtulmuyor. Geçtiğimiz ay 2009 öncesinde sattığı mortgage yatırım kağıtlarıyla ilgili olarak devlete 13 milyar dolar ödemeyi kabul eden bankanın şimdi de Wall Street tarihinin en büyük yolsuzluğuna imza atan yatırımcı Bernard Madoff nedeniyle ceza alabileceği konuşuluyor. New York Times’ın haberine göre, federal otoriteler, JPMorgan’ın dolandırıcılıktan mahkum olan Bernard Madoff ile bağlarına ilişkin soruşturmada uzlaşmaya yaklaştı. Uzlaşma, 2 milyar dolarlık para cezasını içeriyor. Gazetenin haberine göre, şirketle hükümet, dava tecil anlaşması ve 1 milyar doları aşan cezayı içeren anlaşmayı yakın zamanda imzalayacak. Finansal regülatörler geri kalan cezayı da şirketin para aklamayı önleyici tedbir sistemindeki boşluklar nedeniyle kesecek.

MADOFF KURBANLARI
Sabah’ın haberine göre, Ekimde yapılan açıklamada şirketin dava tecil anlaşması görüşmelerinin sürdüğü açıklanmıştı. ABD hükümeti, JPMorgan’dan alacağı parayı Madoff kurbanlarının zararlarının tazmininde kullanacak.

CEO YOĞUN ÇABA İÇİNDE
57 yaşındaki CEO Jamie Dimon, JPMorgan’ın başını ağrıtan soruşturmaları anlaşmaya bağlamaya çalışıyor. Banka, soruşturmalara harcanan ve harcanacak olan kaynaklar nedeniyle ekimde ilk kez çeyrek dönem zararı vermişti. Bankanın bağı olduğu iddia edilen Bernard Madoff, Amerikan tarihinin en büyük dolandırıcılığını yapmıştı. 65 milyar dolarlık saadet zinciri kurmakla suçlanan banker Bernard Madoff, 150 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Nasdaq Borsası’nın eski Başkanı Bernard Madoff ‘Ponzi oyunu’ adı verilen ve bir çeşit saadet zinciri olan sistem ile yatırımcıları 50 milyar dolar dolandırmıştı. ABD Hükümeti JPMorgan’ı, Madoff’un ‘ponzi’ şemasını görmezden gelmekle suçluyor.

BÜYÜK KAYNAK AYIRDI
Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan’ın kasımda ödemeyi kabul ettiği 13 milyar doların 4’ü ev sahiplerine gidecek. Kalan paranın 7 milyar doları, bankanın yanlış bilgi vererek sattığı mali hizmetlerin müşterileri tarafından federal ve eyalet mahkemelerinde açılmış tazminat davalarına ayrıldı. 2 milyar dolar ise ceza olarak Amerikan Hazinesi’ne girecek. Bu davayla Amerikan Hükümeti’nin JPMorgan hakkında açtığı sivil soruşturma sonuca bağlandı. Fakat banka aynı zamanda Amerikan Adalet Bakanlığı’nın henüz tamamlanmamış ayrı bir soruşturmasına da tabi. Adalet Bakanlığı, JPMorgan yönetici ve çalışanlarının suç teşkil eden bir davranışta bulunup bulunmadığını araştırıyor. Banka, ABD’de ve diğer ülkelerde açılan soruşturmaları atlatmak için toplam 23 milyar dolarlık bir mali ceza bütçesi ayırdığını söylüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.