Piyasalar “ECB” ile yön arıyor

Asya-Borsa-2014-1Uluslararası piyasalar, dikkatlerini Avrupa Merkez Bankası’nın stres testi sonuçlarına çevirdi

Avrupa endeks vadeli kontratları ve euro, Avrupa Merkez Bankası’nın bankaların büyük bölümünün stres testinden geçtiğini açıklamasının ardından yükseldi. Çin hisse senetleri, Hong Kong ve Şanghay arasındaki işlem linkinin gecikmesi dolayısıyla değer kaybederken, Brent petrolü düştü.

Euro Stoxx 50 Endeksi, Londra saati ile 07:09’da, yüzde 1 yukarıda syrediyordu. Euro yüzde 0.2 güç kazandı. Hang Seng Endeksi, Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. hisse senetlerinin, şirket CEO’sunun Şanghay ile karşılıklı girişin ne zaman başlayacağını bilmediğini kaydetmesinin ardından hızlı düşüş yaşaması ile birlikte yüzde 0.8 geriledi. Brezilya hisse senetlerini içeren bir exchange traded fonu (ETF), Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in yeniden seçilmesinin ardından yüzde 6.8 düştü. Buğday ve soya fasulyesi düşerken, petrol Londra’da yüzde 0.3 geriledi.

Avrupa banka hisseleri ve tahvilleri, AMB’nin stres testi sonuçlarına göre, hiçbir büyük Avrupa bankasının ekonomik stresin arttığı dönemlerle başa çıkma konusunda eksikliği olmadığının ortaya çıkmasının ardından ralli yapabilir. Hong Kong borsa operatörünün CEO’su Charles Li, yetkililerin sınırlar arası işlemlere ne zaman yeşil ışık yakacağı konusunda fikri olmadığını söyledi. Rousseff’in piyasalar tarafından daha olumlu bakılan rakibi karşısındaki seçim zaferi, lideri olduğu İşçi Partisi’nin 16 yıllık rekor iktidarının uzamasını sağladı.

Sydney’de Platypus Asset Management Ltd. şef yatırım yetkilisi Donald Williams, “İnsanların çoğu, piyasaların kazançlarını artırmasını bekliyor,” dedi ve “Avrupa’da otoriteler, sorun konusunda kafa yoruyor ve piyasaya bol likidite vermeye devam edecek. Avruıpa’nın son birkaç yıldaki büyük sorunu artık eski haber” şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalar çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarına odaklandı

Küresel piyasalar pozitif bir seyir izlediği haftanın ardından yeni haftada çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarına odaklandı.

ABD’de geçen hafta açıklanan makroekonomik verilerle dalgalı bir seyir izleyen piyasalar genel olarak pozitif bir görünüm sergiledi. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri geçen hafta yüzde 2,16’dan yüzde 2,2640’a yükselirken, hisse senedi piyasaları yaklaşık yüzde 2,5 değer kazandı. Analistler, çarşamba günü kararlarını açıklayacak olan Fed toplantısı ve Başkan Janet Yellen’in açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, alınacak kararlarda bir sürpriz beklenmese de bundan sonraki süreçte Fed’in duruşuyla ilgili ipuçlarının izleneceğini kaydediyor. Fed’in 15 milyar dolarlık tahvil alım programını bu ay sonlandırabileceği tahmin ediliyor.

Avrupa tarafında, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bankalara ilişkin “stres testi”ni açıklamasının ardından geçen haftayı 1,2670’den kapatan euro/dolar paritesi yeni haftaya 1,27 seviyelerinden başladı. Test ile 25 bankada 25 milyar euroluk sermaye açığının tespit edilmesinin ardından ECB’nin söylemleri ve atacağı adımların kısa ve orta vadede piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağı belirtiliyor. ECB Başkan Yardımcısı Constancio hafta sonu yaptığı açıklamada stres testi ve değerlendirmelerin kasım ayında tam olarak faaliyete geçecek “Tek Denetim Mekanizması”nın hazırlanmasında önemli bir kilometre taşı olduğunu kaydetti.

Yurt içinde Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yarın yarım gün, çarşamba günü tam gün işlem yapılmayacak olan piyasalarda geçen hafta izlenen pozitif seyrin yeni haftanın açılışında da etkili olabileceğini ifade eden analistler, cuma günü açıklanacak enflasyon raporu ve dış ticaret verilerinin takip edileceğini vurguluyor. Fed kararlarının küresel piyasalarla birlikte yön üzerinde ana belirleyici olacağını aktaran analistler, petrol fiyatlarındaki düşük seyrin devam etmesinin yurt içi piyasaları olumlu etkilemeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.