Rusya’da ekonomi yavaşladı

Putin-Microsoft-2014-1Putin’in yakın çevresindeki bürokratlar Rusya’nın karar verme mekanizmasının yaptırımlar karşısında durma noktasına geldiğini iddia etti

Rusya’da karar verme mekanizması durma noktasına yaklaşıyor.

Bu değerlendirme Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresindeki beş yetkiliye ait. Yetkililer yaptırımlarla ekonomisi yavaşlayan ülkede karar verme noktasında sıkıntılar yaşandığını belirtiyor. İsmini vermek istemeyen yetkililer, Putin’in dış politikaya odaklandığı dönemde rakip grupların etki alanlarını genişletme savaşı verdiklerini ifade etti.

Beş yetkili, Başbakan Dmitry Medvedev’in etrafında toplanan bir grubun Rusya’nın küresel finans sisteminden gittikçe uzaklaşmasından endişe ettiğini söylüyor. OAO Rosneft CEO’su Igor Sechin’in ve güvenlik güçlerinin tecrübeli isimlerinin içinde bulunduğu bir başka grup ise, ekonomi üzerinde daha fazla devlet hakimiyeti olması gerektiğini savunuyor.

Rusya’daki yönetici kesimi sarsılırken, ekonomi resesyona doğru gidiyor. Ruble tüm zamanların en düşük seviyelerinde seyrederken, Ukrayna’daki kriz Moskova’yı ABD ve müttefikleri arasındaki çatışmayı derinleştiriyor. Rusya’nın en önemli ihracat maddesi petrolün 27 ayın düşüğüne gerilemesi de bankaları devlet finansmanına mahkum etse de, sermaye sorunu yayılmış durumda.

Putin’in ilk döneminde danışmanlık yapan Moskova Milli Strateji Enstitüsü’nün başındaki Stanislav Belkovsky ‘ Putin’in çevresindeki farklı gruplar arasındaki çatışmalar şu an savaşa dönüşmüş durumda. Gruplar azalan varlıklar için birbirleriyle yarışıyor’ yorumlarını yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.