Uluslararası piyasalar endişeli

avrupa-borsalariUluslararası piyasalar, Fed tutanakları öncesi küresel ekonomik görünümün kötüleşmekte olduğu endişesi ile hareket ediyor

Avrupa ve Asya’da hisse senetleri, küresel ekonomik görünümün kötüleşmekte olduğu endişeleri sonucu, değer kaybederken, petrol aşağı yönde hareket etti. Fed’in bu akşam açıklayacağı son toplantı tutanakları öncesi, ABD Hazine tahvilleri değer kaybederken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları ve dolar yükseldi.

Stoxx Europe Endeksi, Londra saati ile 08:13’te, yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 düştü. S&P 500 kontratları, gösterge endeksin dün yaklaşık iki ayın en düşük seviyesinden kapanmasının ardından yüzde 0.2 yükseldi. ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, dünkü sert düşüşün ardından iki baz puan yükseldi ve dolar önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazandı. Altın yüzde 0.7 yükselirken, Brent türü ham petrol iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü.

Avrupa Birliği liderleri, IMF’in dün küresel büyüme tahminini düşürmesi ve jeopolitik gerilimler ve “şişmiş” hisse senedi piyasalarından kaynaklanabilecek risklere dikkat çekmesinin ardından, bugün Milano’da bir araya gelerek maliye politikalarını görüşecek. Fed bu akşam son toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. Öte yandan, Alcoa Inc., ABD’li şirketlerinin kar büyümesinine ilişkin tahminlerin düşürüldüğü bir ortamda, kar rakamını açıklayacak üçüncü çeyrek kar sezonunu açacak. 1 Ekim’den beri tatil olan piyasaların yeniden açıldığı Çin’de hizmet sektörü göstergesi düştü.

Sydney’de AMP Capital Investors Ltd.’nin küresel stratejisti Shane Oliver, “Küresel ekonomik toparlanma tekrar kırılgan ve düzensiz olduğunu kanıtladı,” dedi ve “Hisse senetlerinde son günlerde görülen keskin hareketler biraz daha ileri gidebilir” şeklinde görüş bildirdi.

Çin piyasaları kapalıyken yüzde 1.9 düşen MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi bugün yüzde 0.4 geri çekildi. Endeks geçen seansta yüzde 1 gerileyerek 15 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesine indi.

Stoxx Europe 600 Endeksi’nde, yükselen bir hisse karşılığı 18’den fazla hisse değer kaybetti. Endeks dün yüzde 1.5 gerileyerek 15 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesinden kapandı.

ABD hisseleri IMF’in büyüme beklentisini indirmesi ile günü düşüşle tamamladı

new-york-borsaNew York borsasında endeksler, küresel büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesinin ardından günü düşüşle tamamladı.

Dow Jones Endeksi 272,52 puan (yüzde 1,60) değer kaybederek 16.719,39 puana, Standard&Poor’s 500 Endeksi 29,72 puan (yüzde 1,51) azalışla 1.935,10 puana düştü. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 69,60 puan (yüzde 1,56) gerileyerek 4.385,20 puana indi.

Borsadaki kayıplarda Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi etkili oldu. IMF, en son temmuzda güncellediği 2014 yılı büyüme beklentisini yüzde 3,4’den yüzde 3,3’e çekti. Benzer şekilde, gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisi de yüzde 4’den yüzde 3,8’e indirildi. Nisanda yayımlanan IMF raporunda, bu yılki büyüme tahmini yüzde 3,6, gelecek yılınki ise yüzde 3,9 olarak belirtilmişti.

Günün diğer gelişmesi ağustos ayına ilişkin tüketici kredilerinin beklentilerin altında kalarak 13,5 milyar dolar artmasıydı. Analistler, yatırımcıların yarın ABD Merkez Bankası’nın geçen ay gerçekleşen Federal Açık Piyasa Komite toplantısının tutanaklarına odaklanacağını belirtiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.