Uluslararası piyasalar yükselişte

Asya-Borsa-2014-1Uluslararası piyasalar, olumlu gelen şirket finansallarının ardından ABD hisselerinin bir yılın en büyük yükselişini kaydetmesi ile artış gösteriyor.

Asya hisseleri, ABD hisselerinin 1 yılın en büyük kazancını sağlamasının ardından bölgedeki kredi riskinin 3 haftanın en düşük seviyesine gerilemesi ile yükseliş kaydediyor. Avustralya tahvilleri, enflasyonun beklentilerin üzerinde yavaşlama göstermesinin ardından kayıpları azaltıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:20’de yüzde 1.1 artarken Japonya’da Topix endeksi yüzde 1.8 yükseldi. Hang Seng Endeksi yüzde 1.1 artış gösterdi. Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri, ABD gösterge endeksinin Apple Inc. öncülüğünde yüzde 2 yükselmesinin ardından yüzde 0.1 geriledi. Markit iTraxx Asia Endeksi düşüşü 4. güne taşıdı. 10 yıl vadeli Avustralya tahvil faizi, 9 baz puan kadar yükselmesinin ardında 5 baz puan arttı. Altın Hindistan’dak, Diwali festivalinin talebi artırması ile 6 haftanın en yüksek seviyesinden işlem görüyor.

Boeing Co., Simon Property Hroup Inc. ve Xerox Corp. bugün kar açıklamalarını gerçekleştirecek. Apple’ın rekor seviyedeki tatil satışları tahmini Nasdaq 100 Endeksi’nin Ocak 2013’ten bu yana en büyük yükselişi kaydetmesini sağladı.

Konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin yaptığı açıklamaya göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) dün İtalya tahvili satın aldı. Avustralya’da çekirdek enflasyon son çeyrekte ekonomist beklentilerin üzerinde yavaşlama gösterdi. ABD’nin enflasyon verisi ise bugün açıklanacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.