Bodrum'da 'Barok Müzik Festivali'

Avrupa’nın en saygın opera dergilerinden Orpheus International, Gülderen Erdoğmuş’un başkanlığındaki Karya Kültür Sanat Derneği’nin Bodrum’da düzenlediği ‘Barok Müzik Festivali’ne 2 sayfasını ayırdı, methiyeler yağdırdı
Derginin sanat editörü Eschenbach, Bodrum’un tarihi ve doğal güzelliklerine de yer verdiği yazısında soprano Derya Kırcalı, mezzosoprano Evrim Keskin ve kontr tenorlar Kaan Buldular ve Harun Ateş’ten övgüyle söz etti
Bir kentin adını dünyaya duyurmasında, sanat festivallerinin yaratacağı etkiyi milyon dolarlar dökseniz sağlayamazsınız. Hem de turizminden sanayisine, kültüründen tarihine kadar…
Zaten parayla insanların gözünü boyarsınız ama sanatla gönlünü kazanırsınız. Hele ki yıllardır düzenlediğiniz bir festival ‘coğrafi işaret’ niteliğinde bir etikete dönüşebiliyorsa… Hele ki doğanızı, tarihinizi, kültürünüzü sanatın potasında eriterek kalıcı lezzetler bırakabiliyorsanız insanların dimağında…
İşte o zaman, ‘o lezzetler’ dönüyor dolaşıyor ve hiç ummadığınız bir anda yaşadığınız cenneti dünyayla buluşturuyor. Üstelik bundan, o tatları ortaya çıkarmayı başaranlar da ‘övgüyle’ payını alıyor.
KOCADON’DAN DESTEK
Tıpkı dünyanın sayılı opera ve müzik dergilerinden, ‘Orpheus International’in Karya Kültür Sanat Derneği tarafından Bodrum’da düzenlenen ‘2. Karsanat Barok Müzik Festivali’ni göklere çıkarması gibi. Almanya’da yayımlanan Orpheus’un sanat editörlerinden Reinhard Eschenbach, dünyadaki tüm festivaller arasından seçilen Bodrum’daki Barok Festivali’ne Kasım sayısında 2 sayfa yer verdi. Eschenbach, Bodrum’un doğal ve tarihsel güzelliklerini de ön plana çıkardığı yazıda, sanatçılarımıza övgüler yağdırdı.
O zaman da yazmıştım… Başında opera sanatçısı Gülderen Erdoğmuş’un yer aldığı Karya Kültür Sanat Derneği’nin geçtiğimiz Eylül ayında düzenlediği Barok Festivali kapsamında, ilçenin tarihi kalesinde muhteşem bir konser verilmişti.
Kültür Bakanlığı’nın katkısı, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un destek ve himayesinde gerçekleştirilen etkinlikte, Bodrum Kalesi’nin tarihi dokusuyla bütünleşen Barok dönemi eserleri başarıyla seslendirilmişti. Mezzosoprano Gülderen Erdoğmuş, İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından soprano Derya Kırcalı Gürlük ile mezzosoprano Evrim Keskin, kontr tenorlar Kaan Buldular ve Harun Ateş, ünlü besteciler Haendel, Vivaldi, Pergolesi ve Bach’ın arya ve düetleriyle izleyicilerin gönlünü fethetmişti.
Onlara eşlik eden yaylı çalgılarda ise genç yaşlarında Türkiye çapında isim yapan, aralarında Borusan Orkestrası’nın da sanatçısı olan birinci kemancı Nilgün Yüksel, ikinci kemancı Rüstem Mustafa, viyolacı Öykü Koçoğlu ve viyolonselci Burak Ayrancı yer alıyordu.
OLAĞANÜSTÜ ETKİLENDİ
Alman olmanın verdiği soğukkanlılığa rağmen, konser sonrasında heyecan ve coşkuyla bizimkileri alkışlayan bir isim vardı izleyicilerin arasında. Turistlerin yoğun katılım sağladığı konserin onur konuğu, dünyaca saygın opera dergisi Orpheus’un editörlerinden Reinhard Eschenbach, hem ambianstan hem de konserden olağanüstü etkilenmiş bir halde sanatçılarımızı dakikalarca tebrik ediyordu.
İşte Eschenbach’ın büyülendiği o gece, Orpheus’ta müthiş bir yazıyla satırlara döküldü. Derginin Kasım sayısında, Bodrum’un güzelliği, tarihi kalemiz, konserdeki ambians ve sanatçılarımızdan övgüyle bahsedildi.
YAZIDAN ALINTILAR
Bodrum, sanatçıların cazip buluşma noktası
“Bodrum’un marina üzerindeki tarihi kalesinde, tabloyu andıran bir ambians içinde olağanüstü bir festival organize edildi. Kültür sanatın 5 bin yıllık merkezi olan, coğrafi konumuyla da tercih edilen Bodrum, her sanatçının cazip bulduğu bir yer ve buluşma noktasıdır. Mezzosoprano Gülderen Erdoğmuş’un başındaki Karya Derneği, beni 5 solistin ve yaylı çalgılar dörtlüsünün yer aldığı çok kaliteli bir geceye davet etti. Koral bir eserin ardından Barok arya ve düetleriyle devam eden program, izleyiciler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.”
Derya Kırcalı, sesi ve tekniğiyle büyüledi
Haendel’in ‘Oh had I Jubals lyre’ aryasını seslendiren soprano Derya Kırcalı Gürlük, çan berraklığındaki pürüzsüz sesi, en iyi tekniğe sahip olması ve kusursuz ritmiyle izleyicileri büyüledi. Haendel’in Imeneo düetinde ise mezzo soprano Evrim Keskin ile mükemmel bir birliktelik oluşturdu. İzmir Devlet Opera ve Balesi solistleri, uluslararası çapta en iyi kariyeri yapacak nitelikleri kuşanmış sanatçılar.
Kontr tenor eğitimi olmayışı problem
Türk seyircisi için dinletinin en alışılmadık yanı kontr tenorların sahneye çıkmasıydı. Genç sanatçılardan Nuri Harun Ateş, güçlü ve ateşli bir sese sahip. Bu genç şarkıcı şekillendirilmesi gereken bir mücevher. Meslektaşı Kaan Buldular ise şimdiden teknik açıdan şekillenmiş bir sese sahip. Vivaldi ve Haendel’den oluşan aryalarıyla izleyiciyi büyüledi. Buldular, Avrupa sahnelerinde kendini gösterebilecek nitelikleri taşıyor. Türkiye’de kontr tenorların yetişmesini sağlayacak uygun bir eğitimin olmayışı ise en büyük problem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.