Hırvat futbolunda şike şoku

Hırvatistan 1. Futbol Ligi’nde 2009 yılında 8 maçın sonucunu etkilemeye yönelik şike yapmaktan yargılanan 15 kişi, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.
Zagreb İl Mahkemesi’nde bugün görülen davanın karar duruşmasında, 2010 yılının Haziran ayında başlatılan ve ”ofsayt” adı verilen operasyonda tutuklanan, aralarında futbolcuların da bulunduğu 15 kişi, hakim karşısına çıktı.
Mahkeme, sanıkların şike yaparak elde ettikleri yaklaşık 170 bin avroluk kazancın devlete iade edilmesini kararlaştırdı. Mahkemenin kararında, Croatia Sesvete takımının antrenör yardımcısı Goran Jerkoviç ve bu takımın futbolcusu Mariyo Çizmet’e 10’ar ay, takımın spor direktörü Tomislav Zubak ve oyuncular İvan Banoviç, Yasmin Agiç ile Ante Pokrayçiç’e 9’ar ay hapis cezası verildi.
Aynı davada yargılanan Mecimurje ve Varteks takımının oyuncuları olan 9 sanık ise 7’şer ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme, zanlıların maç sonuçlarının ayarlanması sırasında yaptıkları telefon görüşmelerinde şifreli konuştukları ve toplam 11 maçın sonucunu etkilemeye yönelik girişimde bulundukları, ancak 8 maçta şikenin tespit edildiğini açıkladı.
Bu arada, Hırvatistan’da futbolda şike iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 3 gün önce, Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Zeljko Siriç ile Ulusal Hakem Kurulu Başkanı Stjepan Djedoviç, ”rüşvet aldıkları ve şike yaptıkları” iddiasıyla gözaltına alınmıştı.
Evlerinde ve araçlarında arama yapılan Siriç ve Djedoviç’in polisteki sorgusu halen devam ediyor.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.