Rus işadamı Ribolovlev, Monaco Futbol Kulübü’nü aldı

Rus işadamı Dimitri Ribolovlev, Monaco Futbol Kulübü’nü satın aldı.
9.5 milyar dolarlık kişisel serveti ile dünyanın en zengin 100 ismi arasında yer alan ve ülkesinde ‘gübre kralı’ olarak anılan Ribolovlev, futbol takımına önümüzdeki 4 yıllık dönemde 130 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Kulübün resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, şirketin yüzde 66.67 hissesinin artık Ribolovlev’in kontrolünde olduğu bildirildi.
Büyük bir futbol fanatiği olduğunu belirten Ribolovlev, şunları söyledi: “Bu kulübün çok büyük bir potansiyeli olduğunu görüyorum. Umarım bu potansiyeli en kısa sürede hem ulusal hem de Avrupa şampiyonaları seviyesinde ortaya çıkarma şansımız olur. Uzun yıllar Monaco’da yaşadım. Monaco Spor Kulübü’ne sadece bir spor kulübü gözüyle bakmıyorum. Monaco Kulübü, sadece bir futbol takımı değil. Aynı zamanda köklü bir geçmişi ve gelenekleri olan, Monaco Prensliği’ne ait bir takım.”
ABD’li emlak devi Donald Trump’ın Palm Beach’teki malikanesini 2008 yılında 100 milyon dolara satın almasıyla adını duyuran Ribolovlev, 22 yaşındaki kızına da New York’ta 88 milyon dolarlık bir daire satın almıştı. Monaco Prensi Albert de, Ribolovlev’in takımın yeni sahibi olmasının gidişatı değiştireceğine olan umudunu artırdığını belirterek, “Ribolovlev, Monaco takımı için doğru bir isim. Yapılan anlaşma futbol takımımızın tarihinde yeni bir sayfa açılmasını sağlayacak. Umuyorum ki Monaco Spor Kulübü’nü de eski değerli günlerine yeniden kavuşmasını sağlayacak” diye konuştu.
KÜMEDE KALMA MÜCADELESİ
Fransa İkinci Ligi’nde son sıralarda mücadele eden takımın, Fransa Birinci Ligi’nden düşmesine rağmen kötü gidişatı sürdürdüğü belirtildi. Ribolovlev’in, takımın eski formuna kavuşması için özveride bulunması gerektiği bilgisi verilirken, takımın bu yıl yeni sahibi ile kümede kalabileceği ifade edildi. Son 18 maçta tek galibiyet alan takım, 2000 yılında Fransa Birinci Ligi’nde şampiyon olmuştu. 2004’den bu yana Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme şansı bulamayan takımın 7 tane Fransa şampiyonluğu bulunuyor. Fransa İkinci Ligi’nin son sıralarında yer alan takım kümede kalma mücadelesi veriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.