Hırvatistan değişimi seçti

Hırvatistan’da bugün yapılan 7. parlamento seçimlerinin ilk sonuçlarına göre, Sosyal Demokrat Partisi (SDP) merkezli ”Kukuriku Koalisyonu” seçimleri kazandı.
Eski Yugoslavya’dan 1991’de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan’da, ülkenin 20 yıllık bağımsızlık tarihinde 16 yıl iktidarda kalan Hırvat Demokrat Birliğinin, seçimlerde mağlubiyet yaşadığı bildirildi.
Merkezi Seçim Kurulunun (DIP) açıkladığı ilk sonuçlara göre, 151 milletvekilinden oluşan Hırvatistan Meclisi’nde ”Kukuriku” koalisyonunun 78, HDZ’nin ise 48 koltuk kazandığı bildirildi.
DIP’in açıklamasında, yaklaşık yüzde 20 oranındaki oyların sayıldığı ve kazanılan koltuk sayılarının değişebileceği belirtildi.
DIP’in açıklamasının ardından Hırvatistan medyası, yeni Başbakan’ın SDP Genel Başkanı ve ”Kukuriku” koalisyonun lideri Zoran Milanoviç’in olacağını duyurdu.
-Zoran Milanoviç-
30 Kasım 1966 tarihinde Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de doğan Zoran Milanoviç, 1993 yılında Hırvatistan Dışişleri Bakanlığında, 1996 yılında ise Hırvatistan’ın AB ve NATO misyonunda danışman olarak görev yapmış, 2007 yılında Sosyal Demokrat Partinin başkanlığına seçilmişti.
2007’deki seçimlerde Hırvatistan Meclisi’ne milletvekili olarak giren Milanoviç, 2008 yılında SDP’nin başkanlığına yeniden seçilmişti. 2010 yılının Aralık ayında kurulan ve başkanlığını yaptığı SDP’nin etrafında toplanan Hırvat Halk Partisi (HNS), İstra Demokrat Meclisi (IDS) ve Hırvat Emeklileri Partisinden oluşan ”Kukuriku Koalisyonu”nun da lideri olan Zoran Milanoviç, evli ve iki çocuk babası.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.