ABD askerleri Irak'ı terk ediyor

8 yıldır Irak’ta bulunan Amerikan ordusu, çekilmesini tamamlamak üzere. Ülkedeki ABD askeri sayısı 170 binden 12 bine indi. En büyük Amerikan karargâhı olan “Zafer Üssü” dün resmen boşaltıldı.
2003 yılının Mart ayındaki Müttefik Kuvvetler işgalinden bu yana ABD’nin kullandığı Bağdat’taki ‘Zafer Kampı’ adı verilen karargâh, dün resmen Iraklılara teslim edildi. Amerikan Ordusu’nun Irak’tan çekilme sürecine bağlı olarak boşaltılan karargâh bundan sonra yalnızca Irak Ordusu’na evsahipliği yapacak. Bağdat Havalimanı’na beş kilometre mesafede geniş bir araziya yayılan kampın merkezinde, idam edilen devrik lider Saddam Hüseyin’in dev saraylarından biri bulunuyor.Saddam döneminde Irak’ın elit tabakasının golf oynamaya geldiği bu arazi, yaklaşık sekiz yıl boyunca Müttefik Kuvvetler’in en büyük karargâhı olarak anıldı.
Amerikan şehri gibiydi
Tam 46 bin kişinin kaldığı, içinde çok sayıda askeri lojman bulunan, golf oynamaktan balık tutmaya kadar sayısız hobi etkinliğine imkan veren Zafer Kampı’nda moral konserleri bile verilmişti. Kampta pizza, salata, sandviç ya da ızgara yemek türleri sunan restoranlar; hattâ Burger King, Subway sandviç yemek bulunuyordu. Kampın çarşısında beyaz eşya, iç çamaşırı, prezervatif bulmak mümkündü; ayrıca internet kafeler ve farklı sportif etkinliklere imkan veren yerler de burada sunulan hizmetler arasındaydı. Karargâh o denli büyük bir araziye yayılıyor ki, Amerikan askerleri burada kaldığı sürece kampın içinde bir yerden bir yere çoğu zaman toplu ulaşımla gidiyordu. Ayrıca birçok asker, özel siparişle kampa Harley Davidson marka motosiklet getirtmişti.
Zafer Kampı’nda bulunan Saddam’ın El Fev Sarayı ise, eski Irak liderinin lüks düşkünlüğünü gözler önüne seriyor. Kimi zaman 17 ve 18. yüzyılda Fransız Kraliyeti’ne evsahipliği eden saraya gönderme yapılarak “Irak’ın Versaille’ı” diye anılan sarayda toplam 62 oda, 29 banyo ya da hamam bulunuyor. Irak’taki Amerikan kuvvetlerini yöneten komutanların ikâmetgâhı, Saddam Hüseyin döneminde genellikle, Saray’ın önündeki gölette balık tutmaya gelen Ürdün Kralı Hüseyin tarafından kullanılan 20 odalı villa oldu.
Siviller geliyor
ABD’nin bu yıl sonu tamamlanacak askeri çekilmesi gereği Irak’ta şu anda yaklaşık 12 bin Amerikan askeri kalmış durumda. 2007 yılında bu sayı 170 bindi. Yıl sonuna kadar artık yalnızca Bağdad’daki Amerikan Büyükelçiliği’nde görev yapacak askerlerin ülkede kalması bekleniyor. Öte yandan, Bağdad’daki bu elçilik, ABD’nin dünyadaki en büyük misyonu. Şu anda yaklaşık 8 bin personelin görev yaptığı elçilikte, askeri çekilme tamamlandıktan sonra 8 bin kişi daha istihdam edilecek.
Rakamlarla Amerikan işgali
4 bin 486 Amerikalı öldü.
72 bin 271 Amerikalı yaralandı.
ABD hükümetine çalışan yaklaşık 2 bin 100 sivil öldü.
103 bin 775 Iraklı, savaşa bağlı nedenlerle öldü.
464 Iraklı akademisyen suikaste kurban gitti.
174 gazeteci öldürüldü.
Savaş ve işgal ABD’ye (şu ana kadar) 805 milyar $’a maloldu. (AP)

Leave a Reply

Your email address will not be published.