ABD Savunma Bakanı Panetta,'İran’ı vurabilecek silahları geliştiriyoruz'

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Pentagon’a hareketinden önce yaptığı açıklamada ‘Washington’ın İran’ın nükleer tesislerini vurabilecek güçte silahlar geliştirmek için çalışma yaptığını’ söyledi.
Wall Street Journal gazetesine konuşan ve adı açıklanmayan Pentagon yetkilileri, ABD’nin şu an elinde bulunan silahların İran’ın yeraltındaki gizli nükleer tesislerini vurabilecek güçte olmadığını vurgularken, Bakan Panetta, bu amaçla çalışmalarını sürdürdüklerini belirttiler.
Geçtiğimiz yıl sonlarına doğru, Bloomberg, ABD Hava Kuvvetleri’nin İran’ın nükleer tesislerini ve yer altı sığınaklarını vurabilecek kapasitede 15 tonluk bombalar aldığını bildirmişti.
Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Jack Miller, Kasım ayında yaptığı açıklamada, “Massive Ordnance Penetrator” (MOP) olarak bilinen ve B-2 hayalet uçaklarıyla taşınacak bu bombaların “operasyonel ihtiyaçları karşılayabileceğini” söylemişti.
MOP’LAR FORDO’YA YETMEZ
Ancak Wall Street Journal’a konuşan ABD’li yetkililer, 15 tonluk bu bombaların bile İran’ın nükleer programını sona erdirmeye yetmeyeceğini belirtti. Adı açıklanmayan yetkililer, Pentagon analistlerinin ellerindeki verilere göre özellikle Fordo’daki tesisleri yok etmek için taktik nükleer silahlara ihtiyaç olduğunu söyledi.
Yetkili, “Tesisler dağın altında olduğu zaman, dağı yerle bir edecek şeylere ihtiyacınız oluyor” dedi. MOP’ların Natanz’daki tesisleri vurmak için yeterli olup olmayacağı sorusu üzerine ise yetkili, “O bile şüpheli” diye konuştu.
“GÜVENİM TAM”
Panetta ise röportajında, İran’ı vurabilecek silahlarla ilgili, “Hala geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.
ABD’nin MOP’ları kullanması durumunda İran’ın gizli tesislerine büyük zarar verileceğini de söyleyen Panetta, “Sanırım, ‘Çok yakınız’ demek daha doğru. Ama hala çalışıyoruz çünkü bu tür şeylerin bizim istediğimiz şekilde çalışacağından emin olmak kolay değil. Ama açıkçası bu kapasiteye kısa sürede erişeceğimize güvenim tam” diye konuştu.
BARAK: KARARLIYIZ
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise Davos Dünya Ekonomik Forumu sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz, İran’ı nükleer faaliyet yolundan döndürmeye kararlıyız. Amerikan Başkanı ve kanaat önderleri bile bütün seçeneklerin masada olması ve İran’ın engellenmesi gerektiğini düşünüyor” dedi.
İran’daki gelişme göz önüne alındığında durumun aciliyetinin arttığını belirten Barak, İran’ı engellemenin “bütün dünya için bir sınav” olacağını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.