ABD, WGS 4 uydusunu Cape Canaveral üssünden fırlattı

ABD, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’daki insansız uçaklarıyla iletişimi artırmak amacıyla askeri bir uydu fırlattı. ABD’nin askeri uydusu 5 ülkeye daha hizmet verecek.
ABD Hava Kuvvetleri yetkilileri, WGS 4 uydusunun Cape Canaveral’daki Hava Üssü’nden Delta 4 roketiyle fırlatıldığını açıkladı.
WGS 4, Amerikan ordusunun 2007’den bu yana fırlattığı dördüncü iletişim uydusu oldu. ABD’nin önümüzdeki yıl bir iletişim uydusu daha göndermesi planlanıyor.
5 ÜLKEYLE GİZLİ ANLAŞMA
ABD Hava Kuvvetleri, WGS 4 askeri uydusunu fırlatmadan üç gün önce 5 ülkeyle anlaşma imzaladı. Söz konusu ülkeler anlaşma doğrultusunda WGS 4’ün gönderdiği görüntülerden faydalanacak. ABD’li yetkililer anlaşma yaptıkları ülkelerin isimlerini ise açıklamaktan kaçındı.
TÜRKİYE’YE PREDATOR
Türkiye’nin İsrail’le insansız casus uçağı Heronlar konusunda sorun yaşamasının ardından, istihbarat toplamak amacıyla ABD’den insansız uçak predator aldı. ABD geçtiğimiz yıl kasım ayında 4 predator insansız uçaklarını Adana’daki İncirlik üssüne göndermişti.
10 KAT DAHA HIZLI GÖRÜNTÜ
Wideband Global SATCOM (Geniş Bantlı Küresel Uydu Haberleşme) uyduları, ABD’nin eskiyen Savunma Uydu İletişimleri Sistemi’nin yerini alıyor. Yeni uydular eski uydulardan 10 kat daha fazla hız ve kapasiteye sahip bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.