Açlık Somali için ciddi bir tehlike


Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed, açlık ve kuraklık tehdidi altındaki Somali’de Türk yardım kuruluşları geldikten sonra yaşanan değişimi AA ekibine anlattı.
Ahmed, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul ettiği AA ekibine yaptığı açıklamada, açlığın Somali için ciddi bir tehlike olduğunu belirterek, bu sorunun çözülmesi için Türk hükümetinin kendilerine büyük destek verdiğini kaydetti.
Somali’de Türk yardım kuruluşları gelmeden önceki ile Türkler geldikten sonraki durum arasındaki farkın herkes tarafından görülebildiğini ifade eden Ahmed, ”Türk kurumları buraya gelmeden önce insanlar ölüm tehlikesindeydiler. Şimdi ise ölüm sırasında olan çocuklar hayat dolu, umut dolu, sokaklarda mutlulukla oynuyorlar. Bize bunu sağladıkları için Türk Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile Türk halkına teşekkür ederiz” dedi.
Somali halkının Türk halkını gerçek kardeşleri gibi gördüğünü anlatan Ahmed, şöyle devam etti:
”Gerçek kardeşler verdikleri sözleri unutmayan ve söylediği sözleri yerine getirenlerdir. Somali halkı da Türkiye’yi böyle görüyor. Zaten Türk Büyükelçiliği’nin burada açılmış olması da Türk halkının Somali’de daha ne kadar çok şey yapmak istediğinin bir ifadesidir.”
-Yardımların sürdürülmesi talebi-
Şeyh Şerif Ahmed, Somali’deki açlık sorununun halen varlığını sürdürdüğününe dikkati çekerek, şöyle devam etti:
”Somali’de açlığın yanı sıra 21 yıldır süren ve sürekli nedenleri değişen bir iç savaş var. Şu an en büyük sorunumuz El Kaide ve Eşşebap örgütlerinin bölgede faaliyet göstermesidir. Buna rağmen insanlarımız ümit dolu ve bu kötü durumun en yakın sürede değişeceğine inanıyor. Halkın siyasi ve güvenlik açısından güzel beklentileri var. Somali halkına yardım edilmesi gerekiyor. Eğer halk yardım edilirse sorunlarını aşıp ayağa kalkar. Türklerin bize verdiği desteğin Somali hükümeti ve halkı ayağa kalkana kadar devam etmesini istiyoruz.”(A.A)

Leave a Reply

Your email address will not be published.