Afganistan'da Fransız askerlere saldırı


Kapisa kentinde bir Afgan astsubay, tartıştığı silahsız Fransız askerlerine ateş açtı. Olayda dört Fransız askeri öldü, sekizi ağır 15 asker yaralandı. Ateş açan Afgan asker, Fransız askerleri tarafından yakalanarak tutuklandı.
Fransa kamuoyu yabancı misyonlarda ölen askerler karşı çok hassas olmasıyla biliniyor. Bu nedenle Le Figaro gazetesi, saldırıyı Fransa için “dönüm noktası” diye nitelerken Cumhurbaşkanı Sarkozy, “Askerlerimizden birinin bile müttefiklerimiz tarafından öldürülmesini kabul edemeyiz” dedi ve Afganistan’daki tüm eğitim ve ortak eğitim operasyonlarının askıya alınmasını emretti. Fransa’nın Afganistan’da 3 bin 600 askeri bulunuyor. 2001’in sonunda Afganistan’da konuşlanan Fransa, bugüne kadar 82 ölü verdi. Afganistan ve ABD hükümetleri Fransa’ya başsağlığı mesajları gönderdi.
Helikopter düştü:
Afganistan’ın güneyindeki Helmand eyaletinde dün askeri bir helikopterin düşmesi sonucu altı NATO askeri öldü. Bunun geçen Ağustos’ta 30 askerin hayatını kaybettiği olaydan sonra meydana gelen en büyük kaza olduğu belirtildi. NATO’dan yapılan açıklamada helikopterin düşme nedeninin araştırıldığı belirtildi. Ölenler Amerikalı askerler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.