Almanya Fedaral Meclisi, Neo-Nazi kurbanlarını andı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katıldığı Federal Meclis’in Nazi terörünün görüşüldüğü dünkü oturumu, 8 Türk, bir Yunanlı ve bir Alman kurban için yapılan saygı duruşuyla başladı. Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, bazı kurbanların yakınlarından şüphelenilmesinden dolayı özellikle özür diledi.
Lammert, Federal Meclis’te grupları bulunan Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP), Yeşiller ve Sol Parti’nin ortaklaşa bir önerge üzerinde çalıştıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:
“Utanç duyuyoruz. Federal ve eyaletlerde bu ülkenin güvenlik kurumlarının yıllardır planlı bir şekilde gerçekleştirilen bu cinayetleri ortaya çıkaramamasından ve engelleyememesinden utanç duyuyor ve özür diliyoruz. Bazı durumlarda kurbanların yakınlarından şüphelenilmesinden ve onların acı çekmelerine yol açılmasından da özellikle diliyoruz. Biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Hukuk devletinin tüm imkanlarını seferber ederek, kararlı bir biçimde üzerine giderek bu olayların ve perde arkasının tüm çıplaklığıyla aydınlatılmasını istiyoruz. Anayasamızda garanti edildiği şekilde bu ülkede yaşayan tüm insanların yaşam hakkına sahip çıkacağız. Hangi kökenden, dinden ve dünya görüşünden olursa olsun insanların yaşam haklarına göz dikilmesine kesinlikle göz yummayacağız.”
450 kişi araştırıyor
Almanya’yı derinden sarsan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı NSU örgüt elamanlarının işlediği cinayetler, banka soygunu ve patlattığı bombalar da dahil olmak üzere tüm bağlantılarının ortaya çıkarılması için başlatılan soruşturmada 450 kişi görevlendirildi. Teröristler Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhardt’ın ölümleri ile ilgili yeni bilgiler de su yüzüne çıkmaya başladı. 4 Kasım’da Eisenach’da karavanın içinde cesetlerinin bir bölümü yanık halde bulunan teröristlerin birbirini vurduğu ileri sürüldü. Buna göre, kaçamayacağını anlayan teröristlerden Uwe Mundlos, önce suç ortağı Uwe Böhnhardt’ı öldürdü. Ardından da karavanı ateşe verip kendi kafasına sıkarak intihar etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.