Almanya ortak tahvil haberini yalanladı

Almanya’dan ortak tahvile yalanlama geldi
Almanya, ”AAA” notuna sahip 5 euro ülkesiyle birlikte ortak bonoları piyasaya sürmeyi düşündüğü şeklinde ”Die Welt” gazetesinde yayınlanan bir habere ilişkin, konunun gündeme gelmediğini duyurdu.
Almanya Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, böyle bir planlamanın olmadığı belirtilerek, bunun Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin Finlandiya ve Hollandalı meslektaşlarıyla yaptığı görüşmede gündeme gelmediği ve bu yönde İngiltere’yle de bir görüşme olmadığı ifade edildi.
Euro ülkeleriyle birlikte istikrar sağlanması için yoğun şekilde çaba harcandığı, bunun da Lizbon Anlaşması’nda yapılacak bazı değişikliklerle sağlanabileceği kaydedilen açıklamada, üye ülkelerin bütçeleri için borçlanma sınırlarının öngörülmesinin önerildiği bildirildi.
Bunun yapılamaması durumunda AB Komisyonuna üye ülkelerin bütçe planlarını reddetme yetkisi verilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, bunun için de anlaşmada değişiklik yapılması gerektiği ve bunun hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.