Almanya’daki Türk dernekleri Fransa’ya karşı ortak tavır aldı


Almanya’da faaliyet gösteren bazı Türk dernekleri, Fransa Ulusal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı inkar yasasına karşı ortak tavır takınmak amacıyla Berlin’de bir araya geldi.
Muavin Konsolos Tülin Şatgeldi’nin de katıldığı toplantının başlangıcında konuşan Türkiye Gençlik Birliği Başkanı Beyhan Yıldırım, Ermeni meselesinin toplumsal alanda her zaman karşılarına çıktığına işaret ederek, Paris’te meclis kararına karşı yürütülen faaliyetlere Berlin’den de destek vermek istediklerini söyledi. Sessiz kalamayacaklarını açıklayan Yıldırım, bazı görüş ayrılıklarına rağmen birlikte hareket etmeleri gerektiğini ifade etti.
Toplantıya Türk Gençlik Birliği’nin yanı sıra Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği, Almanya Türk Konseyi, 23 Nisan Derneği, Irak Türkmen Cephesi, Interaktiv Derneği, Attila İlhan Kültür Merkezi, Berlin Hacı Bektaş Derneği, Rize Derneği ve Türk-Alman İşadamları Derneği yetkilileri katıldı. Dernek yetkilileri, inkar yasasının senatoda görüşüleceği 23 Ocak’a kadar bir dizi etkinlik düzenlemeyi planlıyor. Dernekler, Fransa’daki Türk dernekleriyle birlikte hareket etme kararı da aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.