Avrupa krizi otomotiv sektörünü derinden yaraladı

Peugeot ile başlayan işten çıkartma dalgası sektörde buz dağını görünen yüzü olarak yorumlanırken Türkiye de Avrupa krizinden nasibini aldı.
BT AUTOSHOP-Avrupa borç krizi sadece finans dünyasını değil pek çok sektörü etki altında bıraktı. Ülkelerin ayakta kalmak için uyguladığı kemer sıkma tedbirleri halkı ya daha ucuz ürünlere ya da sıkı bir tasarrufa yöneltti.
Avrupa bu tehlikeli sarmaldan nasibini alması beklenen sektörlerden biri de otomotiv. Geçtiğimiz ay Fransız otomotiv devi Peugeot Citroen’in ayakta kalabilmek için büyük oranda işten çıkarma yapmayı planladığını açıklaması sonrasından yer yerinden oynamış Cumhurbaşkanı Hollande devreye girmiş bu işten çıkartmaların önüne geçilmesi için alternatif yollar aranmasını istemişti. Peugeut’un açıklamalarında sonra bölgede Fiat’at işten çıkarma planı ile gündeme geldi.
İki devin 500 bin kişinin işine son vermeyi planladığı konuşuluyor. Bölgede düşen satış rakamları nedeniyle ilk etapta geçici işçileri işten çıkartmak ile sürecin başlayacağı konuşuluyor. 7 milyon kişinin çalıştığı sektörde 1.5 milyon geçici işçi bulunuyor. Krizin başladığı 2007’den beri sektörde 800 bin kişi işini kaybederken yenilerinin eklenmesi ile rakamın korkutucu boyuta çıkacağı konuşuluyor. Yüzde 11.2 ile rekor işsizlik rakamına ulaşan 17 uluslu Euro Birliği’nde Stoxx 600 Otomobil ve parçaları endeksi son 12 ayda yüzde 14 gerilerken lider yüzde 72 düşüş ile Peugeot’ta.
Kriz ile azalan talep fabrikaların yüzde 30’luk bölümünün çalışmamasına neden olurken düşen satışlar şirketin sonunu hazırlıyor.
Tedarikçiler tarafında da sıkıntılı bir dönem söz konusu. 14 bin kişinin işine son vereceğini açıklayan Peugeot Paris’teki fabrikasını da kapatmayı düşünüyor. İlk yarıda otomotiv birimi 812 milyon dolar zarar yazarken işten atılmalar buz dağının görünen yüzü olara lanse ediliyor.
Avrupa’da önümüzdeki yılın sonuna kadar tedarikçilerde yarım milyonluk bir azalma beklentisini dile getiren uzmanlar sektörün çıkmaza yuvarlandığını belirtiyorlar.
MANSE 900 geçici işçiyi işten çıkartırken, kamyon ve otobüs tarafında yeni alımlarını durdurdu. Peugeot ilk etapta 650 geçici işçiyi işten çıkarmayı planlıyor. 3 ana Fransız firmasında yaklaşık 3.800 geçici işçi çalışıyor.
Avrupa otomobil satışları birbirini takip eden 9 ayda düşüş yaşarken satışlarda bu yıl yüzde 7’lik bir daralmanın daha yaşanacağı 12.2 milyon araçlık küçülme 2007’de görülen zirve sonrasında 1995’den beri görülen en düşük talep olarak hesaplanıyor.
Kriz sadece Avrupa üzerinde sert etkiler yaratmıyor. 2007 yılında ABD otomotiv sektöründe çok ciddi sıkıntılar yaşanmış, sektör devi General Motors devlet desteği ile ayakta kalabilmişti. Geçen süreçte sektör toparlansa da Avrupa borç krizi ABD tarafında Ford’un kar rakamlarında kendisini gösterdi. İkinci çeyrek rakamlarında 176 milyon dolar gelen bilançoda 404 milyon dolarlık da vergi öncesi operasyon zararı dikkat çekiyor.
GM, Opel Haziran’da Almanya Bochum’a taşınırken 2016’da fabrikayı kapatmayı planlıyor. Detroit merkezli şirket Avrupa operasyonları ile 16.4 milyar dolarlık zarar yazdı.
TÜRKİYE’DE DE VİTES KÜÇÜLTTÜ
Avrupa’daki kriz, otomotiv ihracatının vites düşürmesi ve parite nedeniyle ihracat temmuzda yüzde 5.5 düştü. 7 aylık rakamlarda ise yüzde 10 artış var.
Otomotiv sektörünün vites düşürmesine rağmen temmuz ayında 1 milyar 465 milyon dolarlık ihracat ile en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu. 2012 yılı Ocak-Temmuz döneminde de 11 milyar 488 milyon dolarlık ihracat ile en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olmasına karşın, geçen yılın aynı dönemine göre sektörün ihracatının yüzde 5 azaldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.