Belçika yolsuzluğun olmadığı ülke sıralamasında 15’inci oldu

Brüksel-yılbaşı-2013-1Merkezi Berlin’de bulunan ancak dünyanın pek çok ülkesinde örgütlü olan ve tüm dünyada sivil toplum örgütleri ve uzman kuruluşlarla birlikte yolsuzlukla mücadele etmek amacıyla kurulan Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) 2013 Dünya Yolsuzluk Algısı Endeksi’ni açıkladı.

GLOBAL-Raporda yine temiz ekonomi rekorunu Benelüks ülkeleri kırarken, Türkiye 177 ülkede yapılan araştırmalar sonucunda 53’üncü sırada yer aldı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün geçtiğimiz yıl açıkladığı endekste 54’üncü sırada yer alan Türkiye’yi Balkan ülkeleri takip ediyor. Türkiye, Malezya, Ruanda, Gürcistan, Bahreyn, Hırvatistan, Çek cumhuriyeti ile aynı kümede yer alıyor.

BELÇİKA 15’İNCİ TEMİZ ÜLKE
Yolsuzluk bakımından dünyanın en temiz ülkesi unvanı Danimarka’ya ait. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün yeni veriler doğrultusunda, ilk kez kullandığı bir teknikle hesapladığı yolsuzluk endeksine göre, 177 dünya ülkesi arasında en temiz ülke Danimarka. İlk 10’da sırasıyla, Danimarka, Yeni Zelanda, Finlandiya, İsveç, Norveç, Singapur, İsviçre, Hollanda, Avustralya ve Kanada yer alıyor. Belçika bu sıralamada 15’inci sırada yer alıyor

BÜYÜK EKONOMİLER
Dünyanın büyük ekonomilerine sahip ülkeler arasındaki şampiyon ise Almanya. Yasalara uymadaki titizliği ile bilinen Almanlar 12’nci sırada yer alırken, İngiltere 14’üncü, Amerika 19’uncu, Fransa 22’nci, İsrail 36’ncı, Brezilya 42’nci, Türkiye ve Malezya 53’üncü, Güney Kore 55’inci, Çin ve Yunanistan 80’inci, Meksika 106’ncı, Mısır 114’üncü sırada yer alıyor.

SAVAŞ VE YOLSUZLUK
Arap Baharı’nın ardından tam bir ekonomik ve siyasi kaosa giren dört ülkede yolsuzlukların arttığı gözleniyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün listesinde Tunus 77’nci, Mısır 114’üncü, Libya 172’nci, Suriye 168’inci sırada yer alıyor. Halen iç karışıklıkların sürdüğü Afganistan 175’inci, Irak 171’inci, Pakistan 127’nci sırada yer alıyor.

EN YOLSUZ 10 ÜLKE
Ekonomisinde en fazla yolsuzluk yaşanan ülke ise yıllardır iç çatışmalara da sahne olan, dünyanın en yoksul ülkelerinden Somali. Dünyanın en yolsuz 10 ülkesiyse sırasıyla, Somali, Kuzey Kore, Afganistan, Sudan, Güney Sudan, Libya, Irak, Özbekistan, Türkmenistan ve Suriye.

Leave a Reply

Your email address will not be published.