Belçika'da Greve Büyük Katılım

Belçika’nın FGTB-CSC-CGSLB sendikalarına bağlı göstericiler 2012 bütçesinde programa alınan kemer sıkma politikasına olan tepkilerini dile getirmek için bu sabah itibariyle Başkent Brüksel caddelerini adeta istila ettiler.
Başkent Brüksel’in La Gare du Nord ve la Gare du Midi Tren Garları arasında 3 saat boyunca gösterilerini gerçekleştiren sendika üyeleri, attıkları sloganlarla ‘Sorumlusu olmadıkları kriz için fazladan ödeme yapmayacaklarını’ dile getirdiler.
Bu sabah saat 10:00’da 10 binlerce göstericiye seslendikleri konuşmalarını gerçekleştiren sendika liderleri, kapitalist düzenin sebep olduğu finansal krizden çalışanların sorumlu olmadığını, bütçe planlamasının sosyal açıdan düzgün olduğu söylense de faturanın çalışanlara kesilmek istendiğini, taraflar arasında bir dengenin sağlanması gerektiğine değindiler.
Konuşmaların ardından , Brüksel Polisi’ne göre 50.000, sendikalara göre 80.000 katılımcı ellerinde sloganlarını yazdıkları pankartlar ve balonlarla Gare du Nord’dan Gare du Midi’ye kadar yürüdü.
Sendika temsilcileri, Elio Di Rupo ile saat 13:30’da yaptıkları görüşmede yeni hükümet projelerinde yer alan bütçe planlamasının yumuşatılmasını talep ettiler.
Grev boyunca herhangi olumsuz bir tablonun ortaya çıkmaması ise herkesi sevindirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.