Belçika'da kız çocuklarına tecavüz edip öldüren kişiye şartlı tahliye kararı

Belçika’da 1990’lı yıllardan beri cezaevinde tutulan dört çocuk katili ve pedofili suçlusu Marc Dutroux’nun eski eşi Michelle Martin’in şartlı tahliye edilerek kalan cezasını manastırda tamamlamasına karar verildi.
BT BELÇİKA-Martin, 1996’da eşinin alıkoyduğu altı çocuktan ikisinin ölümünde suç ortaklığı gerekçesiyle 30 yıl hapse mahkum olmuştu.
Avukatı, cezaevinde geçen 15 yılın Bayan Martin’i çok değiştirdiğini savunuyor: “Rahibelere insani projelerde yardım edecek, özellikle gıda paketlerinin hazırlanmasında. İhtiyaç sahiplerine ulaştıralacak paketleri hazırlayacak. Kendisini suçlu hissetiği için vicdani borcunu ödemek adına somut şeyler yapmak isteyen Bayan Martin için bu gayet uygun olacak.”
Belçika’da yerel mahkemenin kararını takip eden iki hafta içerisinde Michelle Martin’in Brüksel’e 60 kilometre uzaklıktaki Namur şehri civarında bir manastıra nakledilmesi bekleniyor. Aradan geçen zaman kurban yakınlarının acısını hafifletmiş değil. Onlar kadar olayın meydana geldiği mahalle sakinleri de karardan kaygılı: “Bu karar beni güvende hissettirmiyor, gerçekten, çocuklarım var. Birtanesi burada anaokuluna gidiyor. Çocuklarım olduğu için bu durumda hiç de rahat hissetmiyorum.”
“Söz konusu manastır, Saint-Berthuin okulu öğrencilerini de kabul eden bir yer. Şimdi ise katillere kucak açacak, bunu söylediğim için özür dilerim! Utanç verici, canice ve bu normal değil.”
Kurban yakınları, kararı temyize buradan da netice alamazlarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmeyi planlıyor.
Kaçırdıkları altı kız çocuğuna tecavüz eden şiddet uygulayan ve dördünü canice öldüren Marc ve Michelle çifti, olayın ortaya çıktığı yıllarda infiale neden olmuş onbinlerce Belçikalı ayağa kalkmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.