Belçika'da Yeni Hükümet Kuruluyor

Belçika, hükümetsizlikte dünya rekoru kırdı..Birçok gazeteye, televizyona ve radyo haberlerine konu oldu..Hükümeti kurmak için Kral Albert II, aracı siyasetçi atadı..Ama bir türlü beklenen federal hükümet kurulamadı..Dünya siyaseti Belçika´yı konuştu..Bu konuda AB sıkıntılarını Belçika´ya iletti.. Ama yine hükümet kurulamadı.
Federatif yapı içinde olan Belçika´da şimdi 6 yamalı bir hükümet geliyor..6 Ortaklı yeni koalisyon hükümetinin Başbakanı PS´li( Wallon-Brüksel Sosyalist Parti) Genel Başkanı Elio Di Rupo olacak gibi.. ´Gibi´ kelimesi bile Belçika için bir endişe kaynağı..
Hükümet kurma çalışmalarına baştan katılan Flaman bölgesi siyasi partilerden N-VA( Flaman Milliyetçi Parti) ile Flaman Yeşiller Partisi(GROEN) liste dışı kaldı..Şimdi koalisyon görüşmelerini Wallon-Brüksel Sosyalist Parti(PS), Wallon Liberal Parti- Reform Hareketi-(MR), Merkez Hümanist Parti(CDH) ile Flaman Hıristiyan Demokrat Parti(CD&V) ile Flaman Sosyalist Parti( SP.A) sürdürüyor.
ÇATI BELLİ
Başbakan Elio Di Rupo´nun(PS) başbakanlığında, başbakan yardımcısı olarak Didier Reyndres(MR),Laurette Onkelinx(PS), Joelle Milquet(CDH), Wouter beke- Servais Verhebtraten(CD&V), Johan Vande Lanotte(SP.A), Annemie Turtelboum-Vincent Van Quickenborne´nin(OPEN-VLD) adı geçiyor..
Diğer bakanlıklarda geleceklerin adları hemen hemen belli..
Hükümette PS 4,CDV 3,diğer 4 parti ise ikişer bakanlığa sahip olacak..
Şimdi gözler yapılan koalisyon protokolü gereği hükümetin açıklanmasına geldi..Belçika yeni yıla yeni hükümet ile girebilecek mi?(Belçika Yenihaber)

Leave a Reply

Your email address will not be published.