Brower, Beyaz Saray'ın sırlarını anlattı

Beyaz Saray’da ikamet eden ABD başkanlarının sırlarını şüphesiz en iyi, ülkenin en üst düzey ailesine yardımcı olan konut çalışanları ve hizmetlileri bilir.
Beyaz Saray çalışanlarının en büyük sorumluluklarından biri ketum olmaktır; bu yüzden ağızlarından çıkacak en ufak bir bilgi kırıntısına muhtaç olan basın mensuplarına çok yanaşmazlar. Uzun yıllar Beyaz Saray muhabirliği yapan Kate Andersen Brower ise Beyaz Saray çalışanlarının güvenini kazanan nadir gazetecilerden biri.
Brower, “The Residence: Inside the Private World of the White House” adlı kitabında Beyaz Saray’ın sırlarını anlattı. İşte Beyaz Saray’da yaşayan başkanların ve ailelerinin gizli yanları:
TESELLİYİ PASTADA BULDU
Eski first lady Hillary Clinton, Bill Clinton’ın Monica Lewinsky ile olan ilişkisini biliyordu. Beyaz Saray çalışanları bu yüzden Hillary’nin eşiyle şiddetli tartışmalar yaşadığını, hatta bir kavga sırasında Bill Clinton’ın kafasına lamba attığını ifade etti. Bir başka kavga sırasında Hillary’nin Bill Clinton’ın kafasına kitap attığı, çarşafların kana bulanırken eski başkanın kafasına dikiş atıldığı iddia edildi. Yaşadığı büyük üzüntüden dolayı Hillary’nin Beyaz Saray aşçısından sürekli en sevdiği pastayı yapmasını istediği aktarıldı.
CHELSEA ‘DOMUZ’ DEDİ
Bush ailesi ile yakın ilişkilerini devam ettiren Beyaz Saray çalışanları, bir türlü Clinton ailesinin güvenini kazanamadı. Kimi çalışanlar bunu Hillary Clinton’un stresli dönemine bağlasa da Clintonlar döneminde işini kaybeden çok kişi oldu. Ancak Hillary Clinton’ın kadın çalışanlarla arasının iyi olduğu kaydedildi.
Bütün skandalların ortasında en çok Clintonların kızına üzülen çalışanlar yine de Chelsea Clinton’a yaranamadı. Bir gün Chelsea telefonda konuşurken kendisini takip eden Gizli Servis ajanlarını kastederek arkadaşına, “Domuzlar burada, kapamalıyım” dedi. Bir ajan, “görevinin kendisi ve kurşunlar arasında durmak olduğunu” söyleyince Chelsea, “Annem ve babam da size sürekli ‘domuz’ diyor” yanıtını verdi.
KRALİÇE İÇİN TUVALET TAHTI
Beyaz Saray’ın kraliyet konukları Prens Philip ve Kraliçe Elizabeth’e dair anılar da ilgi çekici. Kraliçe, tuvalete tahtı andıran bir oturaç inşa edilmesi talimatını verirken, Prens Philip çalışanlarla normal bir kişi gibi ilişki kurmaya çalışarak yaptığı kokteylleri tüm gece boyunca içti.
Barack Obama ve Michelle Obama çiftinin, 2009 yılındaki yemin töreninden sonra ünlü R&B şarkıcısı Mary J. Blige’ı açarak üzerlerinde tişört ve eşofman varken dans ettiği kaydedildi.
Eski başkan Ronald Reagan’ın ise ulusal güvenlik sırlarını hizmetlilerle paylaşma gibi bir huyunun olduğu aktarıldı.
EN ÇOK BUSH ÇİFTİ SEVİLDİ
Kitapta çalışanların en çok George H. W. Bush ve Barbara Bush çiftini sevdiği ortaya çıkıyor. Baba Bush’un oğlu George W. Bush ise başkanlığı sırasında çerçeveleri ters çevirerek ya da çalışanların arkasından sinek raketiyle hayali sinekleri kovalayarak sürekli şaka yapıyordu.
Kitapta John F Kennedy ile ilgili ilginç anılar var. Eşi Jackie Kennedy Virginia’daki çiftliklerindeyken Kennedy’nin Beyaz Saray sekreterleriyle havuzda çıplak yüzdüğü aktarıldı. First lady yokken çıplak kadınların Beyaz Saray’ın içinde de görüldüğü anlatıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.