Brüksel'den Suriye'ye ağırlaştırılmış yaptırım kararı

Brüksel’de toplanan AB dışişleri bakanları, Suriye’ye yaptırımları ağırlaştırdı
Diplomatik kaynaklar, dışişleri bakanlarının, Suriye’de halka şiddet politikasında sorumluluğu bulunan 22 yetkili ve 8 kuruluşun daha yaptırımlar listesine dahil edilmesinin kararlaştırdığını bildirdi.
AB yaptırımlar kapsamında bugüne dek Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve yakınları dahil 86 kişiye vize yasağı uygulayarak malvarlıklarını dondurmuş ve rejimi mali açıdan zayıflatmak için 30 banka ve şirketin AB’deki varlıklarını bloke etmişti.
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, basına yaptığı açıklamada, Suriye’deki durumdan derin endişe duyduklarını belirterek, Yemen’de yaşananların bu ülke tarafından örnek alınmasını istedi.
Ashton, Suriye’de şiddetin durması ve Arap Birliği gözlemcilerinin kısıtlanmaksızın çalışabilmelerine izin verilmesi çağrısında bulundu.
“ARAP BİRLİĞİ İLE TEMAS HALİNDEYİZ”
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi’yle yakın temas içinde olduklarını kaydeden Ashton, “Özellikle önem arzeden konu, Arap Birliği’nin yaklaşımının Körfez İşbirliği Konseyi’nin Yemen’deki yaklaşımına benzemesidir. İktidarın yardımcıya devri ve yeni bir özel temsilci atanması. Nebil (El Arabi) bu konuda yoğun çalışıyor ve geliştirdikleri inisiyatifler için BM Güvenlik Konseyi’nden destek bekliyor. Nebil’e tam desteğimizi bildirdim. Arap liderliğinin katliamı durdurmak için üzerinde çok çalıştığı planı görmek önemli” dedi.
Arap Birliği dışişleri bakanları Suriye’de Esad’ın istifa ederek görevi yardımcısının devralması, muhalefetin de katılımıyla geçici hükümet kurulması ve gözlemcilerin görev süresinin uzatılması önerisinde bulunmuştu.
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, basına yaptığı açıklamada “Umarım Arap Birliği’nin son kararı BM Güvenlik Konseyi’nin bazı ortaklarını harekete geçmek gerektiği konusunda ikna eder” dedi.
Westerwelle, BM Güvenlik Konseyi’nin Avrupalı üyeleri olarak, uluslararası toplumun Suriye konusunda ortak bir dil benimsemesinin aciliyet arzettiği görüşünü paylaştıklarını söyledi.
Birleşmiş Milletler’e göre Suriye’de Mart ayından bu yana hükümet güçlerinin Esad’ın istifasını isteyen protestoculara yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 5 bini aşmış durumda.

Leave a Reply

Your email address will not be published.