Çinliler,Ejderha yılını kutluyor

Çinliler, geleneksel ay takvimine göre başarı ve zenginliği simgeleyen Ejderha yılına girdi. Yeni yıl dolayısıyla dünyanın birçok bölgesindeki Çinliler kendilerine özgü kutlamalar yapıldı.
Çinliler ay takvimine göre tavşan yılının sona ermesini ve ejderha yılının gelmesini çeşitli etkinliklerle kutluyorlar. Gerek Çin’deki Çinliler gerekse ülke dışındakiler yeni yılı çeşitli etkinliklerle kutluyorlar.
Başta Çin olmak üzere Malezya ve Güney Kore’de milyonlarca Asyalı için büyük bir bayram anlamına da gelen ve tarihi çok eskilere dayanan yeni yıl kutlamaları dolayısıyla havai fişekler patlatılıyor ve aileler birbirlerine ziyaretlerde bulunuyorlar.
İnanışa göre ejderha yılı bolluk bereket ve gücü simgeliyor. Bu nedenle, başta Pekin olmak üzere birçok bölgede kötü ruhları kovmak için saat gece yarısını vurduğu andan itibaren havai fişekler patlatıldı.
BEBEK PATLAMASI BEKLENİYOR
Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin’de insanlar, ejderha yılının uğruna inandıkları için ülkede yıl içerisinde nüfus artışının önemli oranlarda seyretmesi bekleniyor.
Hatta öyle ki Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’ya göre ülke çapında birçok hastanenin doğum bölümünde yaz aylarına kadar doluluk var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.