Karaya oturan Costa Concordia batıyor

İtalya’nın Toskana adası yakınlarında karaya oturan kruvaziyer gemisinde ölenlerin sayısı yetkililer tarafından 3’e düşürüldü.
İtalyan makamları, kurtarma organizasyonu sırasındaki zorluklardan dolayı ölü sayısının yüksek açıklandığını belirterek, ölü sayısının 3, yaralı sayısının 14 olduğunu kaydetti.
70 kadar yolcu ise hala kayıp.
Bu arada, ilk temas kurulan 4 Türk vatandaşı, Sırrı Tayfun Bora ile eşi Deniz Bora ve Mustafa Tunççelik ile eşi Yüksel Tunççelik, Roma’daki Hilton Airport otelinde oluşturulan koordinasyon merkezine götürülüyor. Egemen Filiz ile annesi ve babasının ise buraya ulaştığı, Ajlan Barut ve eşinin de Almanya’daki evlerine dönmekte oldukları öğrenildi.
İtalya’da dün gece meydana gelen gemi kazasından kurtulan Türk yolcular, gemi personelinin durumu idare edemediğini belirterek, kaza sonrasında organizasyonun çok kötü olduğunu bildirdiler. Türk kazazedelerden Ajlan Barut, gemiden en son inen 100-150 kişinin arasında bulunduğunu söyleyerek, gemi yönetiminin durumu idare edemediğini belirtti ve tepkisini dile getirdi.
“Gemi 60-70 derece yattı. Ben karımla helalleştim, aynı Titanik’teki gibi demirlere yaslandık” diyen Barut, kendisinin Marmara Adalı olduğunu, gemi vurduğu zaman eşini gemi batacağı konusunda uyardığını söyledi. Kaptanın çok büyük hatası olduğunu dile getiren Barut, “Bizi bir saat beklettiler. Sonra anons yaptılar. Gemide bir şey yok, can yeleklerinizi çıkarın, kamaralarınıza gidebilirsiniz diye. Ben inanmadım ve karıma bir yere kıpırdama dedim. Felaket bir şeydi” diye konuştu.
Kurtarılan Türk yolculardan Yüksel Tunççelik de gemiye güle oynaya bindiklerini ifade ederek, “Böyle bir şeyin olabileceği aklımıza gelmedi. Feci bir şeydi. Bir anda, saliseler içinde gemi çarptı ve anında yan yattı. Gerçekten çok kötüydü” dedi. Tunççelik, olay sırasında gemi personelinin son derece şaşkın olduğunu belirterek, personelin yolculardan önce can yeleği taktığını, organizasyonun kötü olduğunu söyledi. “Yolcular birbirlerine çok yardımcı oldu” diyen Tunççelik, organizasyon yeteneği olan yolcular sayesinde kurtulduklarını söyledi.
Bir diğer Türk kazazede Egemen Filiz’in de Concordia isimli geminin sahibi olan Costa şirketinde çalıştığı öğrenildi. Bu yolcunun gemideki Türk yolcular hakkında ilgililere bilgi verdiği belirtti. Kurtarılan Türk yolcular, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği yetkililerine ilgilerinden dolayı müteşekkir olduklarını belirttiler.
Gemiden tahliye edilen yolcular ilk olarak Monte Argantario kasabasının Porto Santa Stefano limanına getirildi. Acil müdahaleye ihtiyacı olanların ambulanslarla hastaneye sevk edildiği gözlendi. Çok sayıda yolcu olduğundan dolayı limana da birçok otobüs gönderildiği görüldü. Kazazedeler arasında çok sayıda Alman ve Uzak Doğulu yolcu olduğu görülüyor. Bu arada, 4 Türk yolcu büyükelçilik aracıyla Roma’ya götürüldü.
Gemide bulunan 6 Belçikalı yolcunun ise sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.