Curiosity, ABD’de dolaylı olarak 7 bin 700 kişiye iş sağladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) gezici robotu Curiosity, ABD’de dolaylı olarak 7 bin 700 kişiye istihdam desteği sağladı.
BT TEKNO BİLİM-Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) gezici robotu Curiosity 352 milyon mil uzaklığındaki gezisinin ardından başarılı bir şekilde Mars’a inerken son yılların en yüksek işsizlik oranlarıyla mücadele eden ABD’de dolaylı olarak 7 bin 700 kişiye istihdam desteği sağladı.
NASA sözcüsü Guy Webster, Curiosity uzay robotunun şu anda 700 kişiye iş imkanı yarattığını ancak hazırlanma sürecinden bu yana geçen sekiz yılda toplamda 7 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti.
Curiosity projesinin toplamda 2.5 milyar dolar bütçesi bulunuyor ve sadece NASA’da değil Lockheed Martin’den bisiklet üreticisi Chattanooga’ya birbirinden farklı birçok şirkete de iş imkanı sağladı.
Webster, “İnsanların paranın Mars için çarçur edilip edilmediğini merak ediyor. Ama Mars’ta ATM yok. Bütün para dünya üzerinde harcandı” dedi.
Webster aynı zamanda şu anda sadece bu projeyle ilgilenen 400 kişi olduğunu, 300 tane de bilim insanının projede görev aldığını ifade etti.
2.5 MİLYAR DOLARLIK GÖREV TAMAMLANDI
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) gezici robotu Curiosity 352 milyon mil uzaklığındaki gezisinin ardından başarılı bir şekilde Mars’a indi.
NASA’nın bugüne kadar geliştirdiği en zeki robot olarak gösterilen araç için bilim adamlarının 2.5 milyar dolar harcama yaptığı ifade edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.