Dallara, 'Avrupa'nın istikrarı tehlikede'

Uluslararası Finans Enstitüsü Direktörü Charles Dallara, borçların yeniden yapılandırılmasını öngören anlaşmanın başarısızlığa uğraması halinde olduğunu söyledi.
Zürih’te düzenlediği basın toplantısında Charles Dallara, eğer üzerinde anlaşılırsa bu gönüllü programa katılımın geniş oranda olacağından emin olduğunu belirterek, özel sektör kreditörlerin teklifinin Avrupalı liderlerin Brüksel’de aldıklarını ekim kararları doğrultusunda olduğunu ifade etti.
Geçtiğimiz günlerde PSI (borç takası) anlaşması yeni tahvillerin faiz oranları üzerindeki fikir ayrılıkları nedeniyle başarılı olamamışken Euro bölgesi
finans bakanları ise Brüksel’de yaptıkları Eurogroup toplantısında net bir karşı duruş sergiledi.
Eurogroup Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, yeni tahvillerin ortalama faizinin yüzde 4’ün altında, ortalama yüzde 3,5 oranında olması gerektiğini vurgularken, Dallara ise en iyi olasılığı sunduklarını belirterek, daha düşük faiz oranlarının tahvil sahipleri tarafından kabul edemeyeceğini söylemişti.
Yunanistan’ın özel sektör kreditörleri ile yürüttüğü borçları yüzde 50 azaltılmasını amaçlayan PSI planı çerçevesinde eski tahvillerin sahipleri, yenilerini daha az değerli olanlarla değiştirecek.
Ülkenin kreditörlere borcunu 100 milyar euro kadar azaltılması hedeflenen plan üzerinde anlaşılması önkoşulu ile AB ve IMF ülkeye ikinci kurtarma paketini tahsis edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.