Davos'da açılışı Merkel yapacak

Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen ve siyaset ile iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren Davos Zirvesi bugün başlıyor.
Rekor sayıda katılımın olacağı toplantılarda Türkiye de geniş bir heyetle yer alacak.
Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği geleneksel Davos toplantıları bu yıl 42. kez düzenleniyor.
25-29 Ocak tarihleri arasında yapılacak toplantılara bu yıl rekor sayıda, 2600’un üzerinde kişi katılacak.
Davos, siyaset ve iş dünyası liderlerinin yanı sıra akademisyenler, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerini ağırlayacak.
CNBC-e’de yer alan haberde Davos toplantılarının bu yılki teması, “Büyük Değişim: Yeni modelleri şekillendirmek” olarak belirlendi.
Dünya Ekonomik Forumu’nun Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab, bu temayı belirlemelerine gerekçe olarak, kapitalizmin mevcut haliyle çevremizdeki dünyayla uyuşmamasını gösterdi.
SCHWAB: 2009 KRİZİNDEN DERS ÇIKARMADIK
“2009 krizinden ders çıkaramadık” diyen Schwab, küresel değişimin acil bir gerekliliği olduğunu belirtti. Schwab, bu değişimin ise küresel bir sosyal sorumluluk duygusuyla başlaması gerektiğini ifade etti.
Toplantılarda dört alt başlık ele alınacak. Bunlar, “büyüme ve istihdam modelleri”, “liderlik ve yenilikçilik modelleri”, “sürdürülebilirlik ve kaynak modelleri” ile “sosyal ve teknolojik modeller” olarak belirlendi. Toplantılarda ayrıca riskin azaltılması ve yönetim konularına da ağırlık verilecek.
AÇILIŞ KONUŞMASI MERKEL’DEN
Toplantıların açılış konuşmasını Almanya Başbakanı Angela Merkel yapacak. 40’a yakın devlet ve hükümet başkanının katılacağı toplantılara, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, IMF Başkanı Christine Lagarde, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da katılacak.
TÜRKİYE’DEN GENİŞ KATILIM
Davos toplantılarına Türkiye bu yıl geniş bir heyetle katılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan’In 2009’daki Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e yönelik ‘One minute’ çıkışından bu yana Türkiye’nin Davos’a katılımı sınırlı oluyordu.
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türkiye’nin bu yılki Davos zirvesine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında bir heyetle katılacağını açıkladı. Bağış heyette kendisinin yanı sıra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de yer alacağını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.