Ed Miliband, seçim vaatlerini taşa kazıdı

Ed Miliband-2015-1İngiltere’de 7 Mayıs’taki genel seçimler yaklaşırken, siyasi partiler çalışmalara hız verdi. İşçi Partisi lideri Ed Miliband’ın kampanyası ise alay konusu oldu.
Partiler vaatlerini halka aktarmak için ilginç yöntemlere başvuruyor. İşçi Partisi lideri Ed Miliband, partisinin seçim vaatlerini dev bir taşa kazıttı. The Guardian’ın haberine göre; Miliband, yaklaşık 2 buçuk metrelik taşın, sözlerini tutacağına dair taahhütünü ve Britanya siyasetinde güvenin tekrar tesis edilmesini sembolize ettiğini söyledi.
Yaptırdığı taşı Başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Street 10 Numara’ya dikeceğini söyleyen Miliband, “Son seçimden sonra Nick Clegg ve David Cameron, eğitim ücretleri ve göç gibi konularda sözlerini tutmayarak tüm liderlere olan güveni sekteye uğrattı. Ben başbakan olursam, bu taşı ‘İşçilerin’ sözlerini tutmalarını hatırlatması için her gün görebileceğimiz bir yere koyacağım” diye konuştu.
‘NE İÇİYOR, NE ÇEKİYOR?’
Miliband’ın ‘taş’lı kampanyası İngiltere’de alay konusu oldu. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson Daily Telegraph’a “Ne içiyor? Ne çekiyor? Bununla ortaya çıkarken ne düşünüyordu” yazdı.
Muhafazakâr Partili Başbakan David Cameron ise konuya ilişkin değerlendirmesi sorulduğunda, “Muhakemeyle ilgili bir sorununuz varsa, sanmıyorum ki bu, işinize yarasın” yanıtını verdi.
İktidar ortağı Liberal Parti lideri Nick Clegg da, “Dikecekleri bu mezar taşlarına rağmen, bahtsız bir İşçi Partisi azınlık yönetiminin istikrarsızlığını çekici kılan hiçbir şey yok” dedi.
TÜM BİR DİN TARİHİ TEKRAR YAZILIRDI
Kampanya sosyal medyada da geniş yankı buldu. Twitter’da bir kullanıcı, “Musa Peygamber, Sina Dağı’ndan bunun kadar sersem emirleri içeren bir tabletle inseydi, bütün bir din tarihi tekrar yazılmak zorunda kalırdı” yazdı.
Miliband’ın dev bir taşa yazdırdığı altı maddelik seçim vaatleri şöyle:
— Güçlü bir ekonomik altyapı
— Çalışan aileler için yüksek yaşam standartları
— Daha iyi bir sağlık sistemi
— Göç kontrolü
— Bir sonraki neslin öncekinden iyiye gittiği bir ülke
— Satın alınabilecek evler ve uçuk kiralara müdahale

Leave a Reply

Your email address will not be published.