Ford'da rüşvet ve dolandırıcılık şoku

Polis, maliye ve savcılık yetkilileri fabrika, bürolar ve üst düzey yöneticilerin evlerinde aramalar yaptı. Bir yöneticinin rüşvet ve dolandırıcılık suçlamalarıyla göz altına alındığı bildirildi.
Almamya’nın Köln kentindeki Ford işletmelerinde geçtiğimiz günlerde baskın şoku yaşandığı ortaya çıktı.
Bild gazetesindeki habere göre, polis, maliye ve savcılık memurlarından oluşan yaklaşık 100 kişilik bir ekip, işletmenin fabrikaları, büroları ve üst düzey yöneticilerinin evlerinde aramalar yaptı. Dört üst düzey yöneticinin yasa dışı işler yaptığı iddiasıyla gerçekleştirilen aramalar sonucunda bir yöneticinin gözaltına alındığı bildirildi.
8 MİLYON EURO ZARAR İDDİASI
Gelişmeleri doğrulayan Köln Savcısı Ulrich Bremer, “Bu yöneticiyle birlikte diğer şüpheliler hakkında rüşvet, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma iddialarıyla soruşturma başlatıldı” açıklamasını yaptı.
Şüphelilerin fabrikanın imalat bölümlerinin modernize edilmeleri sırasında belirli bir müteahhit firmayla anlaştıkları, daha sonra bu firmanın Ford’dan elde ettiği gelirden pay aldıkları öne sürüldü. Suçlamalar arasında, gözaltına alınan yöneticinin çürüğe çıkarılan montaj robotlarını yasa dışı yollardan satma iddiası da yer aldı.
DHA’nın geçtiği haberde şüphelilerin uzun yılardır gerçekleştirdiği bu işlemle 8 milyon Euro’luk bir zarara yol açtıkları da iddia edildi. Gözaltına alınan yöneticinin, baskınlardan bir kaç gün sonra istifasını verdiği ifade edilirken, Ford Yönetim Kurulu Başkanı Bernhard Mattes’in de olayla ilgili hukuki işlem başlatmaya hazırlandığı bildirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.