Fransa'daki Türk vatandaşları, Senatonun önünde toplandılar

Fransa’daki Türk vatandaşları, ellerinde Türk ve Fransız bayraklarıyla, senatonun ana giriş binası yanında toplandı. Türkler, ”tarihi olaylara parlamentolar değil tarihçiler karar versin”, ”ifade özgürlüğünü ihlal eden yasa teklifine hayır” yazan pankartlar taşıyor. Hep birlikte türküler söyleyen ve halay çeken Türk vatandaşlarının gösterisi sürerken, senato binasının ön bölümündeyse Ermeniler kendileri için ayrılan bölümde gösteri yapmak için toplanıyor. Polisin, aralarında yaklaşık 200 metre mesafe olan iki grup arasında bariyer kurduğu ve sıkı güvenlik önlemi aldığı görülüyor.
Fransız radyo ve televizyon kanalları, senatodaki oylama önceki düzenlenen gösterileri anında canlı yayında izleyicilerine aktarıyor.
Avrupa Türk Demokratlar Birliği Fransa Başkanı Ahmet Oğraş, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Cumartesi günkü protesto gösterisinin büyük bir başarıyla tamamlandığını hatırlatarak, iş günü olmasına rağmen yine çok sayıda Türk vatandaşının Senato önünde beklediğini söyledi.
Fransa’daki Türk dernekleri temsilcilerinden oluşan bir heyet ile bugün Senato’ya gideceklerini ve burada oylamadan önce yetkililerle bir kez daha görüşeceklerini ifade eden Oğraş, şu ana kadar yaklaşık 5 bin protesto mektubunun Senato yönetimine iletildiğini söyledi.

Senato genel kurulu, akşam saatlerinde yasa teklifini oylayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.