Fransa,Türkiye’nin de katılmasını önerdi

Fransa, perşembe günü Suriye’deki gelişmelerin ele alınacağı AB Dışişleri Bakanları toplantısına Türkiye’nin de katılmasını önerdi
Suriye’de iç savaşa dönüşmeye yüz tutan gelişmeleri Türkiye kadar yakından takip eden Fransa’nın AB üyesi olmayan Türkiye’ye jestini Dışişleri Bakanlığı duyurdu. Bakanlık sözcüsü Bernard Valero “Arap Birliği genel sekreterinin Suriye konusunda değerlendirme yapacağı AB dışişleri bakanları toplantısına Türkiye’nin de katılmasını önerdik” açıklamasını yaptı.
Valero, Fransa’nın ‘aşırı derecede önemli kabul ettiği’ davet önerisinin Brüksel’de incelenmekte olduğunu belirtti. İsmi açıklanmayan bir Avrupalı diplomata göre AB’nin diplomatik temsilcisi Catherine Ashton, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun toplantıya katılmasına sıcak bakmıyor.
Arap Birliği’nin önceki gün açıklanan Suriye’ye yönelik yaptırımlarından övgüyle bahseden ve örnek bir karar’ olarak niteleyen Valero, girişimin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin harekete geçirmesini umut ettiğini ifade etti. Fransa’nın ‘insani yardım koridoru’ önerisiyle ilgili bir soru üzerine Valero ‘önerinin hedefinin hem tehdit altındaki sivil halkın korunması hem de insani yardımın bölgeye ulaştırılması’ olduğunu vurguladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.