Fransız Senatosu yaklaşık 50 senatörle oturumu açtı

Fransız Meclisi’nde geçtiğimiz ay sadece 50 parlamenterin oyuyla kabul edilen “soykırımı inkâr tasarısı” bugün de Senato’da oylanacak. Yasa tasarısının geçmesi için yine oy çokluğu aranacak. 15.00’da başlayan Senato Genel Kurulu’ndaki kritik oturuma yaklaşık 50 senatör katılıyor.
Genel kurul, hükümet adına söz alan parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier’in konuşmasıyla başladı. Ollier’nin ardından Senato Anayasa Komisyonu Başkanı ve Raportör Jean-Pierre Sueur söz alacak.
Ve… Senato Anayasa Komisyonu Başkanı ve Raportör Jean-Pierre Sueur söz aldı.
Ollier konuşmasında, Türkiye-Fransa ilişkilerini geren ve ‘sözde Ermeni soykırımı’nı inkar edenlere 1 yıla kadar hapis, 45 bin euroya kadar da para cezası öngören” yasa teklifi lehinde konuşma yaparak, söz konusu tasarının Fransa ve AB yasalarına uygun olduğunu iddia etti.
“UNESCO TARİHÇİLER KOMİSYONU KURSUN”
“Fransız Anayasası’nın 34 maddesine aykırı” olduğu gerekçesiyle yasa teklifinin reddedilmesini isteyen Anayasa Komisyonu Başkanı Sueur ise hiçbir siyasi eğilim adına konuşmadığını, sadece hukukçu kimliğini ön plana çıkararak konuştuğunu ifade ederek, UNESCO bünyesinde tarihçiler komisyonu kurulmasını önerdi.
Geçen yıl toplanan Anayasa Komisyonu’nun ve Senato genel kurulunun da, bu yönde bir yasa teklifinin incelenmeye alınmasını reddettiğini hatırlatan Sueur, yine Parlamento tarafından 2008 yılında kaleme alınan bir araştırma raporunun da, parlamentoların tarih yazmaması gerektiği yolunda görüş bildirdiğini söyledi.
Yasa teklifinin görüşülmesi sırasında 13 senatörün konuşma yapmak için kayıt yaptırdığı bildirildi.
Genel Kurul’da konuşmalar önce siyasi gruplar adına yapılacak, daha sonra kişisel konuşmalara geçilecek. Genel Kurul’daki konuşmaların yaklaşık iki saat sürmesi bekleniyor.
Senato kulislerinde, iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ve en güçlü muhalefet partisi olan Sosyalist Parti (PS) yönetimlerinin, yasaya karşı çıkan çok sayıda senatöre, “Karşıysanız gelip red oyu kullanmayın, oylamaya katılmayın” baskısı yaptığı konuşuluyor.
Bütün anayasaya aykırılık iddialarına rağmen, yasaya karşı çıkan senatörler Genel Kurul’a gelerek karşı oy kullanmazlarsa, yasanın az sayıda senatörün desteğiyle geçmesi ihtimali güçlenecek.
Dolayısıyla, oy çokluğunun aranacağı oylamada, Ulusal Meclis’teki oturumda karşılaşılan tablonun tekrarlanması muhtemel.
Yasa teklifi, 577 parlamenterin yer aldığı Fransız Parlamentosu’nda, 22 Aralık’ta 60 kişinin katıldığı oturumda yaklaşık 50 oyla geçmişti.
Senato’nunsa 348 üyesi bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.