Fransız Senatosunda kritik oylama

Fransa meclisinden kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifi bugün senato genel kurulunda oylanacak.
Fransa’daki Türk dernekleri,senato binası önünde toplanarak, yasa teklifinin reddedilmesini talep edecek. Ermenilerin de yine senato önünde bir gösteri yapması bekleniyor.
Senato genel kurulunda, yasa teklifinin oylamasından önce kanunlar komisyonunu, teklifin ”incelenmeye alınmaması” öngören değişiklik önergesi oylanacak. Değişiklik önergesi kabul edilirse, teklif oylanmadan genel kurul gündeminden düşecek.
Gecen yıl 4 Mayıs’ta yine konu ile ilgili başka bir yasa tasarısı, kanunlar komisyonunun verdiği değişiklik önergesinini kabulüyle, genel kurulda oylanmadan gündemden düşürülmüştü.
Kanunlar Komisyonunun, Meclis’te kabul edilen yasa teklifinin karşısında geçen hafta aldığı kesin tavır, yasa teklifinin senato genel kurulunda da reddedilme şansını artırıyor.
Önemli hukukçu senatörlerden oluşan Kanunlar Komisyonu’nun ”anayasaya aykırı olduğu” gerekçesiyle Çarşamba günü kabul ettiği değişiklik önergesinin, yasa teklifine karşı çıkanların sayısını da artırması bekleniyor.
Hayır diyecekler
Senatoda az sayıda sandalyeye sahip, ”radikal sol”, ”yeşil grup ve ”yeni merkez gruba” üye senatörler daha önce, yasa teklifine ‘hayır”diyeceklerini açıklamıştı.
Senatoda çoğunluğa sahip Sosyalist Parti’ye üye senatörler ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği’ne üye senatörler, yasa teklifini reddedilmesi konusunda ikiye bölünmüş durumda.
Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Sosyalist lider Francois Hollande, üç ay sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ermeni seçmenlerin oylarını alabilmek için yasa teklifinin kabul edilmesini istiyor. Ancak, Meclis gruplarına tamamen hakim olan Sarkozy ve Hollande, senatodaki gruplarına aynı rahatlıkta hakim değil.
İktidar partisi ve Sosyalist senatörlerin önemli bir kısmı, ”anayasaya aykırı” olduğu gerekçesiyle yasa teklifine karşı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.