Fransızların yüzde 93'ü şoke olduk dedi

Son seçim anketleri Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, sosyalist rakibi François Hollande’ın 20 puan gerisinde kaldığını ortaya çıkardı.
Cumhuriyet tarihinde hiçbir cumhurbaşkanının, seçimlere 3 ay kala rakibinin 20 puan gerisinde olmadığı belirtiliyor.
Meclis televizyonu anketinde de Fransızların yüzde 93’ü İnkâr Yasası’nın çıkması nedeniyle şoke olduklarını söyledi.
FRANSA’nın Meclis televizyonu LCP’nin anketine göre ülkede aylardır tartışılan İnkâr Yasası’na Fransızlar da şiddetle karşı çıkıyor. LCP Televizyonu’nun “Fransız parlamentosunun başka ülkeler hakkında yasa yapması sizi şoke ediyor mu?” sorusuna yanıt aradığı ankete katılanların yüzde 93’ü “Evet” yanıtını verdi. Ankete katılanların yalnızca yüzde 7’si ise yasanın şoke etmediğini söyledi.
Anketin sonuçlarının duyurulduğu programa katılan Sosyalist Partili Anayasa Komisyonu üyesi Catherine Tasca, “Yasanın anayasaya aykırı olduğunu, bu tür bir yasa ile ateşe körükle yaklaşıldığını, bu yasanın hiçbir sorunu çözmediği gibi Fransa’da yaşayan iki toplum arasında ciddi sorunlar yaratacağını” dile getirdi. Bu sözler, programa katılan Halk İçin Birlik (UMP) hareketinin Ermeni asıllı üyesi Patrick Devedjian’ı kızdırdı. Devedjian, “Ragıp Zarakolu ve Taner Akçam gibi Türk aydınlarının da bu yasayı desteklediğini ve eğer dışarıdan baskı olmazsa Türkiye’nin bunu asla kendiliğinden yapmayacağını söylediklerini, bu yasa ile Türkiye’nin soykırımı tanımaya bir adım daha yaklaştığını” söyledi.
Meclisi esir alıyorsunuz
Programın bir diğer konuğu ise Fransa’da yaşayan Türk kökenli avukat Selçuk Demir’di. Demir, Devedjian’a karşı çıkarak, şöyle konuştu: “Biz değil Fransız tarihçiler, anayasacılar, sizin parlamenterleriniz bunun Anayasaya aykırı olduğunu söylüyor. Her seferinde 50 parlamenterle Meclis’i esir alıyorsunuz. Biz gösteri yapıyoruz, Türk devleti organize ediyor diyorsunuz, siz yapınca demokratik talep oluyor. Artık yeter, biz de en az sizin kadar Fransız’ız, sizin kadar buralıyız ve artık biz de haklarımızın farkındayız.”
Hollande önde gidiyor
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız halkı nezdinde de itibar kaybetmeyi sürdürüyor. Ülkede yapılan son anketler, seçimler yaklaştıkça Sarkozy’nin, sosyalist rakibi François Hollande’ın 20 puan gerisinde kaldığını, Hollande’ın 40’a karşı yüzde 60 puanla 2’nci turu kazanacağını ortaya çıkardı. Siyasi gözlemciler, Cumhuriyet tarihinde hiçbir Cumhurbaşkanı’nın, seçimlerden 3 ay önce yapılan anketlerde, rakibinin 20 puan gerisinde olmadığını belirtiyor. Fransız anket firması CSA tarafından yapılan ankete göre, bugün seçim yapılsa ilk turda Hollande yüzde 31, Sarkozy yüzde 25, aşırı sağcı aday Marine Le Pen yüzde 17, merkez sağ François Bayrou ise yüzde 15 oy alıyor. Aynı ankete göre muhtemel bir 2’nci turda Hollande yüzde 60’lık oy oranıyla ile seçimleri kazanırken, Sarkozy yüzde 40’ta kalıyor. Hollande’ın oylarının programını açıkladığı Bourget konuşmasından sonra arttığı belirtiliyor.
Bırakırım
SARKOZY’nin geçen haftaki Guyana gezisi sırasında gazetecilere, “Seçimleri kazanamazsam, 6 Mayıs’ta politikayı bırakırım” dediği ortaya çıktı. Böylece Sarkozy ilk kez yenilgiden söz etmeye başlamış oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.